ورود

ثبت نام

پایانی به یادماندنی

پایانی به یادماندنی

پایانی به یادماندنی، چطور پایانی به یادماندنی داشته باشیم؟

دوستان عزیز سلام

چهارمین مقاله از سری مقاله های سخنرانی حرفه ای

در این مقاله در مورد بخش آخر سخنرانی یعنی پایان سخنرانی با هم صحبت می کنیم و به شما عزیزان خواهیم گفت که چطور یک پایان بیاد ماندنی برای سخنرانی خودتان داشته باشید.

خب همانطور که می دانید این بخش از سخنرانی آخرین قسمت سخنرانی شماست و برای اینکه بتوانیم یک سخنرانی بسیار خوب داشته باشیم نیاز داریم که برای سخنرانی خودمان پایانی به یادماندنی آماده کنیم .

متاسفانه سخنرانی های زیادی را دیده ام که سخنرانان پایان مناسبی برای سخنرانی خود ندارند به عنوان مثال در بعضی از سخنرانی ها مخاطب اصلا متوجه نمی شود که سخنرانی این فرد به پایان رسیده است و منتظر است تا سخنران به صحبت های خود ادامه بدهد، یا در بعضی از سخنرانی های دیگر سخنرانی خیلی عادی به صحبت های خود پایان می دهد و می گوید خب سخنرانی من به پایان رسید مرسی از اینکه توجه کردید یا بنده را تحمل کردید این ها معمولا کارهای معمولی است که انجام می شود.

نکته بسیار مهم این است که ما نباید مثل این سخنران ها عمل کنیم و برای سخنرانی خود پایانی به یادماندنی داشته باشیم.

نمودار سخنرانی

 

نمودار سخنرانی را که یادتان هست؟

چطور پایانی به یادماندنی داشته باشیم؟

قبل از اینکه تکنیک های مربوط به این بخش را بگویم، ابتدا به این موضوع می پردازیم که این بخش از سخنرانی شامل چه قسمت هایی است و در هر قسمت چه نکاتی را رعایت کنیم.

قسمت پایانی سخنرانی ما شامل دو قسمت است که ابتدا جمع بندی و بعد دعوت به اقدام واضح است.

که در این مقاله در مورد  جمع بندی صحبت خواهیم کرد و در مقاله بعدی در مورد دعوت به اقدام واضح خواهیم گفت.

همانطور که می دانید در قسمت جمع بندی ما به مرور مطالب پرداخت و به اصطلاح مطالب خودمان را جمع بندی می کنیم و به مخاطب می گوییم که چه چیز هایی را تاکنون گفته ایم. خب این بخش به ظاهر بسیار ساده میاد اما باید بگویم که خیلی از افراد در همین قسمت اشتباهاتی فراوانی را انجام می دهند.

[hot_posts]

پایان ناگهانی

در مورد این موضوع در ابتدا مقاله مختصری گفتیم و منظور ما همان سخنرانی هایی است که پایان آن را مخاطبین تشخیص نمی دهند و بعد از چند ثانیه سکوت سخنران مخاطب از خود می پرسد خب چرا ادامه نمی ده و متوجه می شود که سخنرانی به پایان رسیده است.

این دقیقا اتفاقی است که بعضی از افراد در جلسات اول دوره های ما آن را انجام می دهند که در طول دوره با تکنیک های مربوط به پایان سخنرانی آشنا می شوند.

دقت کنید که هر زمانی قرار بود سخنرانی انجام دهید مطمئن شوید که برای پایان آن هم برنامه ای دارید و مطمئن شوید که در پایان به گونه ای عمل کنید که مخاطب بداند اکنون در کدام قسمت از سخنرانی شما است.

جمع بندی

یک راه خوب برای اینکه به مخاطب بگوییم که در قسمت پایانی سخنرانی است گفتن این جمله است که خب دوستان به قسمت پایانی صحبت ها می رسیم یا خب دوستان امروز با هم در مورد چه چیز هایی صحبت کردیم و یا دوستان صحبت امروز خودمان را یه جمع بندی کنیم و…

همین جملات این مفهوم را به مخاطبین ما می رساند که سخنرانی من به پایان رسیده است و می خواهم صحبت های خودم را جمع بندی کنم.

اما در جمع بندی توجه به چند نکته بسیار مهم است که اکثر افراد به آن توجه نمی کنند و بدترین اشتباهات را در جمع بندی انجام می دهند.

سه نکته ای که در جمع بندی باید به آن توجه کنیم عبارت اند از:

1.تکرار طولانی محتوا

  1. گفتن نکته جدید
  2. پراکنده گویی

این سه نکته یا بهتر بگویم سه اشتباه بزرگ است که اکثر افراد در سخنرانی های خود آن انجام می دهند.

 

تکرار طولانی محتوا

اولین نکته در جمع بندی این است که از تکرار طولانی محتوا خودداری کنیم، در یکی از مراسم ها که دوست بنده مجری آن مراسم بود و قرار بود فردی سخنرانی داشته باشد که زمان تعیین شده برای سخنرانی این فرد حدود بیست دقیقه بود، این زمان به خود سخنران هم گفته شده بود.

خب در حین مراسم دوست بنده از سخنران دعوت کردن که برای سخنرانی به روی سن بیاید و سخنرانی خود را آغاز کند.

خب این فرد شروع به سخنرانی کرد و حدود نیم ساعت در مورد مطالبی که آماده کرده بود صحبت کرد یعنی ده دقیقه بیشتر و خب چون جایگاه بالایی داشت مسئولین به ایشون گفتن که اجازه بدهم ایشان بیشتر صحبت کنند.  اما نکته جالب اینجاست که بعد از نیم ساعت صحبت ایشان گفتند که زمان جمع بندی مطالب من رسیده است که اصلا جمع بندی نبود بلکه یک سخنرانی ده دقیقه ای دیگه ای بود.

دوستان دقت کنید که در جمع بندی سخنرانی خود از تکرار طولانی محتوا پرهیز کنید یعنی قرار نیست که ما تمام مطالب گفته شده را در سخنرانی خودمان مرور کنیم و یک به یک تمام آن ها را بیان کنیم.

2.گفتن نکته جدید

نکته دوم یا اشتباه دومی که نباید در قسمت جمع بندی انجام دهیم گفتن نکته جدید است.

چندین سال قبل که با این موضوع آشنا نبودم قرار شد که بنده در جایی سخنرانی داشته باشم و خب برای آن سخنرانی کلی تلاش کردم و کلی تمرین کردم، حدود چند نکته اصلی را برای سخنرانی خود آماده کرده بودم تا در طول سخنرانی آن ها را بیان کنم.

زمانی که شروع به سخنرانی کردم به دلیل استرس و هیجانی که داشتم یکی از این نکته ها را فراموش کردم و در قسمت پایان سخنرانی خود همین طور که داشتم یه مروری می کردم مطالب خودم را به مخاطبین گفتم که دوستان من این مطلب را فراموش کردم و حیف می دانم که آن را برای شما نگویم.

بعد از این که این نکته را گفتم مجبور شدم حدود ده دقیقه در مورد آن توضیح هم بدهم و خودم هم متوجه شدم که مخاطبین اصلا دوست نداشتن آن نکته را بگویم.

پس دوستان عزیز در قسمت جمع بندی سخنرانی خود تحت هیچ شرایطی نکته ای جدید نگوید حتی اگر مطلب یا نکته ای را فراموش کردید در قسمت جمع بندی آن را نگویید.

می توانید آن مطلب را بعدا به صورت فایل صوتی یا ویدیویی و یا… آماده کنید و به ایمیل مخاطبین و یا شرکت کنندگان در آن مراسم ارسال کنید.

[alert type=”success”]اعتماد به نفس چیست؟ و راهکارهای افزایش آن[/alert]

3.پراکنده گویی

پراکنده گویی سومین نکته ای است که در قسمت جمع بندی باید به آن دقت کنیم، یکی از دلایل اصلی که می تواند باعث پراکنده گویی شود گفتن نکته جدید است که در نکته دوم به آن اشاره کردیم.

دقت کنید که در این قسمت دچار براکنده گویی نشوید و از این شاخه به آن شاخه نپرید، چون مخاطب سردرگم می شود و در بعضی مواقع اصلا نمی فهمد شما راجع به چه موضوعی صحبت کردی

در همایشی با یکی از دوستان شرکت کردیم، خب اواسط همایش بود که سخنرانی را برای سخنرانی کردن دعوت کردن، سخنران سخنرانی خوب و جذابی داشت اما نکته مهمی که به آن توجه نکرده بود بحث پراکنده گویی بود

زمانی که سخنرانی این فرد به پایان رسید من از دوستان پرسیدم که سخنرانی به نظرتون چطور بود و اکثر افراد گفتند که خوب بود اما دقیقا نفهمیدیم راجع چه موضوعی می خواست صحبت کند.

پس دقت کنید که در سخنرانی خود از پراکنده گویی خلاصه کنید و نیازی نیست که چندین موضوع را در یک سخنرانی بگوییم بهتر است یک موضوع را سعی کنیم تا جایی که می توانیم خوب بیان کنیم.

جمع بندی

اگر زمانتان برای سخنرانی کم است پیشنهاد می کنم که یک موضوع را بیان کنید و در مورد همان صحبت کنید .

به عنوان نکته آخر باید بگویم که جمع بندی سخنرانی یعنی مرور مطالب گفته شده به صورت کاملا خلاصه پس تاجایی که می توانید در این بخش خلاصه صحبت کنید و تمام مطالب گفته شده را فقط به صورت تیتروار مرور کنید.

در این مقاله در مورد قسمت جمع بندی سخنرانی صحبت کردیم و گفتیم که سه نکته بسیار مهم است در این بخش از سخنرانی : 1.تکرار طولانی محتوا 2.گفتن نکته جدید 3.پراکنده گویی

و هم چنین گفتیم جمع بندی یعنی مرور مطالب به صورت خلاصه و تمام مطالب را باید به صورت تیتروار مرور کنیم.

امیدوارم که این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد

[alert type=”info”]مقاله سوم : میانه ای قدرتمندی[/alert]

دوستدارتان تیم ارتباطات نوین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.