چگونه صدای خوب و قدرتمندی داشته باشیم؟

چگونه صدای خوب و قدرتمندی داشته باشیم؟

چگونه صدای خوب و قدرتمندی داشته باشیم؟

چگونه صدای خوب و قدرتمندی داشته باشیم؟ همانطور که می دانید داشتن صدایی خوب و قدرتمند یکی از موارد ضروری برای هر فرد است، بارها مدرس های مختلفی را دیده ام که در کلاس های خود به اهمیت این موضوع اشاره می کنند.

بسیاری از مدرسان صداسازی و سخنرانی به این موضوع اشاره می کنند که بدن ما مانند یک باند است یعنی تمام تجهیزات صدای ما در درون ما قرار دارد. اما نحوه استفاده از آنها برای داشتن صدایی رسا و قدرتمند بسیار ضروری است.

اهمیتی ندارد که شما می خواهید سخنرانی کنید یا خوانندگی یا فقط صحبت های عادی و روزمره دارید، داشتن یک صدای خوب و قدرتمند برای هر فردی مهم و ضروری است.

فرض کنید که در یک سوپر مارکت شلوغ هستید در چنین شرایطی دو نفر وارد سوپر مارکت می شوند نفر اول با صدای آرام و ضعیف می گوید که مثلا یک عدد رب می خواهد خب آیا در بین این همه مشتری فروشند فورا به او دقت می کند؟ در اکثر موارد فروشنده به او توجهی نمی کند چون صدای او را به خوبی نمی شوند و این افراد معمولا در چنین شرایطی باید بارها جمله خود را تکرار کنند، شاید این اتفاق برای شما هم افتاده باشد.

حال تصور کنید که فرد دوم با صدای رسا و واضح از فروشنده می خواهد که یک عدد رب به او بدهد، الان چطور؟ بله فروشنده فورا به او دقت می کند.

دلیل اصلی این اتفاق این است که فرد دوم نسبت به فرد اول فقط صدایی قدرتمندتر و رساتر داشته است، پس می توان این نتیجه را گرفت که داشتن صدایی رسا برای هر فردی با هر جایگاه اجتماعی و هر شغلی بسیار ضروری است.

در اینجا خواهیم گفت که چگونه صدایی خوب و قدرتمند داشته باشیم؟

تمرین هایی برای داشتن صدایی خوب و قدرتمند:

۱٫تمرین تنفس صحیح

نحوه تنفس ما بروی صدای ما تاثیر بسیار زیادی دارد و اینکه ما چطور نفس خودمان را کنترل کنیم که در حین صحبت کردن نفس کم نیاریم و هم چنین حجم تنفس ما بالا باشد نیازمند این است که با شیوه تنفس صحیح آشنا باشیم .

بهترین نوع تنفس، تنفس دیافراگمی است (تنفس شکمی)  همانطور که از اسم این نوع تنفس مشخص است، در حین نفس کشیدن شکم ما به جلو و عقب حرکت می کند. در این مقاله بیشتر به تمرین هایی که برای تقویت صدا است اشاره می کنیم و اگر علاقه مند بودید که راجب فواید این تنفس دیافراگمی بیشتر بدانید پیشنهاد می کنم که در اینترنت جستجو کنید، مطالب بسیار زیادی راجع به این موضوع وجود دارد.

اما چطور تنفس دیافراگمی داشته باشیم؟

۱-۱ تمرین تنفس خوابیده

اولین تمرین برای تقویت تنفس خودمان و آشنا شدن با تنفس دیافراگمی تنفس در حالت دراز کش است.

در این تمرین مطابق با عکس دراز کشیده و دست خود را بر روی پرده دیافراگم که تقریبا زیر جناق سینه می شود قرار می دهیم، تا جایی که می توانید سعی کنید تنفس عمیق انجام دهید، با هر بار تنفس به به حرکت دست خود دقت کنید، حرکت دست شما نشان دهنده این است که تنفس دیافراگمی به درستی انجام می شود.

 

 

نکته : سعی کنید که در هنگام بازدم، هوا به صدای هس یا ششش به صورت کاملا یکنواخت خارج شود. دقت کنید که حتما صدا به صورت یکنواخت باشد.

۱-۲ تمرین

این بار سعی کنید که هر دفعه میزان هوای دم و بازدم خود را بیشتر کنید، امکان دارد در دفعه های اول هوا به صورت خارج شود اما در دفعه های بعدی زمان خروج هوا را بیشتر کنید.

۱-۳ تمرین کتاب

در این تمرین یک کتاب را به جای دست خودتان بروی شکم قرار داده و به حرکت کتاب هنگام تنفس بسیار دقت کنید، حواستان باشد که کتاب به شکل درست حرکت کند تا از تنفس صحیح اطمینان پیدا کنید.

تمرین ایستاده 

یک نکته بسیار مهم این است که :زمانی که ایستاده ایم و شروع به صحبت کردن می کنیم چه یک سخنرانی باشد و چه یک صحبت عادی تنفس درست داشته باشیم و نفس کم نیاوریم.

۲-۱ تمرین ۱

در این تمرین که برای تقویت بیشتر دیافراگم است و هم چنین برای آشنایی خیلی بیشتر با تنفس دیافراگمی ما سعی می کنیم که در حالت ایستاده تنفس دیافراگمی را انجام دهیم.

این تمرین را زمانی که احساس کردید تمرین درازکش برای شما بسیار راحت شده انجام دهید.

تمرین به این صورت است که در حالت ایستاده دو دست خود را مطابق عکس در دو پهلوی بدن خود قرار داده و مقداری فشار (بسیار کم) به دو طرف بدن وارد کرده و شروع می کنیم به نفس کشیدن با دیافراگم.

اگر تنفس درست باشد نباید شانه ها و سینه تکان بخورند، در شکل صحیح این تنفس فقط شکم ما تکان می خورد که می توانیم این حرکت را با دستان خود به خوبی احساس کنیم.

 

زبان بدن چیست و چطور زبان بدن خوبی داشته باشیم؟

صدای خودتان را تقویت کنید.

تا الان با انجام تمرینات بالا می توانیم تنفس درستی داشته باشیم که خود تاثیر زیادی بر صدای ما دارد در ادامه با دو تمرین بسیار خوب برای داشتن صدایی قدرتمند و رسا آشنا خواهیم شد.

۳-۱ بلند صحبت کنید

حنجره ما مانند تمام عضلات دیگر بدن ما است که اگر از آن درست استفاده کنیم و درست تمرین کنیم به مرور زمان قدرتمند می شود، همانطور که وقتی به بدن سازی می رویم با تمرین درست بعد از مدتی عضلات ما ورزیده می شوند، حنجره هم همین طور است.

پس دقت کنید که انجام تمرین درست بسیار مهم است و لطفا از انجام تمرین هایی که به صحت آنها اطمینان ندارید بپرهیزید، چون می تواند به صدای شما آسیب بزند.

تمرین اول تمرینی است که بارها در کارگاه ها و دوره هایی که برگزار می کنم به آن اشاره می کنم.  این تمرین تاثیر فوق العاده ای بر صدای ما دارد.

اکثر افراد بنا به دلایلی مختلفی در طول روز از اکثر توان صدای خود استفاده نمی کنند و همین امر باعث ضعیف شدن عضلات حنجره ما و به اصطلاح ضعیف شدن صدای ما می شود، پس اولین گام این است که سعی کنیم از توان بیشتر حنجره خود استفاده کنیم.

تمرین اول به این صورت است که شروع می کنیم به خواندن یک متن با صدای بلند (نزدیک به داد زدن) یعنی اگر یک مقدار صدای خودتان را بلندتر کنید دیگر گلوی شما اذیت بشود.

در این تمرین به این نکته دقت کنید که ابتدا سعی کنید که متن بسیار خوانا باشد و بعد داد نزنید و نکته آخر اینکه در خوانش کلمات عجله نکنید و تمام کلمات را کامل و درست ادا کنید. این تمرین را هر روز ۳ دقیقه و به مدت یک ماه انجام دهید و تاثیر فوق العاده آن را بروی صدای خودتان ببینید.

 

بلند خوانی

 

۳-۲ دهان خودتان را درست باز و بسته کنید

یکی از علت های پایین بودن تن صدا این است که افراد در هنگام صحبت کردن درست دهان خودشان را بازو بسته نمی کنند، در این تمرین می خواهیم یاد بگیریم که چطور دهان خودمان را درست بازو بسته کنیم و ببینیم که همین کار کوچک چه تاثیر فوق العاده ای بر صدای ما دارد.

 

تمرین خودکار

این تمرین به این صورت است که انتهای یک خودکار را در بین دندان های خود قرار داده و شروع می کنیم به صحبت کردن.

در این تمرین دقت کنید که دهان شما باید کامل باز و بسته شود ( یعنی به سه حالت افقی، عمودی و غنچه)، در این تمرین هم اصلا عجله نکنید و کلمات را کامل و درست ادا کنید. این تمرینی است که گویندگان رادیو و تلویزیون هم خیلی به اهمیت آن اشاره می کنند.

این تمرین را هر روز به مدت ۳ دقیقه، یک ماه انجام دهید به شما قول می دهم که بعد از این مدت یک صدای بسیار قدرتمند خواهید داشت.

به عنوان حرف آخر باید بگویم که تمام تمرین های گفته شده در این مقاله کاملا کاربردی و بسیار ساده بودند، دقت کنید که انجام همین تمرین های ساده می تواند تاثیر فوق العاده ای بر صدای ما داشته باشد.

از همه شما عزیزان که تا اینجا به ما همراه بودید ممنونم.

امیدوارم مطالب این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

با تشکر

شاد و موفق باشید

دوستدارتان مرتضی حسینی

 

مدرس و مربی مهارت های فن بیان و سخنوری

مجموعه ارتباطات نوین
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.