هوش کلامی چیست؟

هوش کلامی چیست؟

هوش کلامی چیست و چطور هوش کلامی خود را تقویت کنیم؟

هوش کلامی چیست؟

با سلام به همه شما دوستان و همراهان عزیز مجموعه ارتباطات نوین

دوستان عزیز در این مقاله قصد دارم در مورد هوش کلامی با شما عزیزان صحبت کنم.

خب شاید راجع به هوش کلامی چیزهایی شنیده باشید، هوشی که بیشتر با کلمات، نحوه بیان آنها و زبان بدن ما در هنگام ارتباطات سروکار دارد.

ترم یک دانشگاه بودم، دوستی داشتم که در برقراری ارتباط با دیگران مهارت خوبی داشت، به جرات می توانم بگویم در برقراری ارتباط با دیگران و صحبت در جمع فوق العاده عمل می کرد و همه خصوصا خود من جذب آن فرد می شدم.

همیشه برای من سوال بود چه می شود که بعضی از افراد در جذب کردن دیگران، در متقاعد ساختن افراد، در بیان ایده ها و نظرات شان بسیار خوب عمل می کنند؟ در شرایط مختلفی از کلمات خوبی استفاده می کنند و انگار می دانند که در هر لحظه چه چیزی را بگویند، این دوست من چیزی نگذشت که با تمام بچه های کلاس دوست شد و همه او را تحسین می کردند و برای او احترام زیادی قائل بودند.

بعد از جست وجو های فراوان و مطالعه کردن در مورد فن بیان و صحبت کردن به واژه ای به نام هوش کلامی برخوردم و فهمیدم افرادی که بیان خوبی دارند و می توانند به خوبی دیگران را جذب کنند، از هوش کلامی بالایی برخوردارند و هوش کلامی هم قابل ارتقا یا راحت تر بگویم هوش کلامی را می شود تقویت کرد.

در این مقاله قصد دارم تا با شما در مورد هوش کلامی و اعجاز آن با شما صحبت کنم، در پایان این مقاله هم چند تکنیک کاربردی برای تقویت آن خواهم گفت، پس آماده باشید تا با هم به دنیای هوش کلامی سفر کنیم.

هوش کلامی چیست؟

هوش کلامی توانایی بیان کلمات و به کار بردن صحیح آنها در موقعیت های مختلف به شکل گفتاری و یا نوشتاری است.

هوش کلامی همانطور که از اسم آن مشخص است بیشتر با کلمات سروکار دارد، که میزان تاثیرگذاری کلمات بروی مخاطب را تعیین می کند، حالا می خواهد یک سخنرانی باشد، یا یک داستان گویی، یا گویندگی، یا اجرای یک برنامه تلویزیونی و …

 

 

چرا اهمیت زیادی دارد؟

این هوش پایه و اساس میزان توانایی ما در انتقال اطلاعات به صورت گفتاری یا نوشتاری به دیگران است، چه می خواهد یک سخنرانی یا داستان گویی و …. باشد.

افرادی که هوش کلامی بالایی دارند، افرادی هستند که از توانایی متقاعد سازی بالایی برخوردارند.

هم چنین این افراد صحبت های بسیار جذابی دارند، به خوبی کلمات را در جای مناسب آن و به شکل مناسب آن بیان می کنند، این افراد در دید دیگران بسیار جذاب هستند.

همانگونه که در ابتدا گفتم آن دوست من کسی بود که هوش کلامی بالایی داشت به همین خاطر خیلی جذاب به نظر می رسید و در صحبت هایش دیگران را جذب خود می کرد.

هوش کلامی شامل مهارت های متفاوتی است که به چند تای آن ها اشاره می کنم :

۱٫حرف زدن

۲٫گوش کردن

۳٫استفاده از زبان بدن به طور مناسب

۴٫طنز پردازی

۵٫متقاعد سازی

۶٫به خاطر سپاری اطلاعات و به یادآوری آنها

پس تا اینجا گفتیم که هوش کلامی چرا مهم است و افرادی که دارای هوش کلامی بالای هستند در موارد ذکر شده در بالا توانایی بسیار زیادی دارند مثلا در طنزپردازی بسیار خوب عمل می کنند و می توانند به خوبی دیگران را جذب خود کنند، و از قدرت متقاعد سازی بالایی برخوردارند و همانطور که گفتم خبر خوب این است که این مهارت کاملا قابل ارتقا و قابل یادگیری است و می شود با تمرین آن را تقویت کرد.

می تواند برایتان مفید باشد: اعتماد به نفس و راهکار های افزایش آن.

 

 

چطور هوش کلامی خود را تقویت کنیم؟

خب حالا می رسیم به این موضوع که چطور هوش کلامی خودمان را تقویت کنیم.

در ابتدا نگاهی به بخش های مختلف هوش کلامی می اندازیم و بدانیم که برای اینکه بتوانیم بیان خوبی داشته باشیم، چه مواردی مهم است.

هوش کلامی شامل چه چیزهایی می شود؟

دکتر آلبرت محرابیان در انتقال پیام از یک فرد به فرد دیگر سه عامل را معرفی کرده است که نقش اساسی در انتقال پیام را دارند.

زبان بدن

کلمات

لحن

این سه بخش در انتقال یک پیام از فردی به فرد دیگر تاثیر بسیار زیادی دارد به گونه ای که گفته می شود:

زبان بدن ۵۵%

کلمات ۷%

و لحن۳۸%

در انتقال یک پیام از شما به دیگران تاثیر دارد.

فکر کنم تا الان به اهمیت همه اجزای انتقال دهنده یک پیام پی برده اید.

افراد با هوش کلامی بالا می توانند به خوبی از کلمات استفاده کنند و با لحن مناسب آن را بیان کنند و در ضمن زبان بدن آنها هم متناسب با بیان آنهاست به همین دلیل است که قدرت متقاعد سازی بسیار بالایی دارند و دیگران دوست دارند با آن ها ارتباط برقرار کنند.

حالا چطور هوش کلامی خودمان را تقویت کنیم؟

اولین گام برای تقویت هوش کلامی این است که دایره لغات خودمان را افزایش دهیم. منظور از افزایش دایره لغات خودمان این نیست که شروع کنیم به حفظ کردن یک سری کلمات، بلکه منظور از آن این است که ما متناسب با شغل، جایگاه اجتماعی و… خودمان کلمات را متناسب با آنها استفاده کنیم و یک دفترچه همراه خودمان داشته باشیم که هرگاه کلمه ای دیدیم که به نظرمان جالب می رسید آن را یادداشت کنیم و بعد از آن در موقعیت مناسب استفاده کنیم.

گام دوم داشتن زبان بدن مناسب است که در این باره مقاله ای مفصل نوشته ایم.

زبان بدن چیست و چطور زبان بدن خوبی داشته باشیم؟

گام بعدی برای تقویت هوش کلامی این است که از قبل خودمان را برای موقعیت های مختلف آماده کنیم.

دوستی داشتم هر وقت قرار بود به جایی برود از قبل خودش را برای آن موقعیت آماده می کرد و همیشه لیستی از سوالاتی که قرار بود از او پرسیده شود را آماده می کرد تا بتواند به خوبی به آنها پاسخ دهد و همیشه هم در جمع ها می درخشید و در ارتباط به دیگران بسیار عالی عمل می کرد.

چند نکته در مورد نحوه بیان :

یکی از بزرگترین اشتباهات من این بود که فکر می کردم اگر از کلمات سخت و دشوار و بسیار رسمی استفاده کنم، دیگران به صحبت های من خیلی خوب گوش می دهند، اما بعدها فهمیدم که این تفکر اشتباه است و تا جایی که می شود در صحبت های خودمان از کلمات ساده استفاده کنیم. بارها دیده ام سخنرانان بزرگی را که از ساده ترین کلمات استفاده می کنند، پس یادمان باشد تا جایی که می توانیم از کلمات ساده استفاده کنیم.

  1. نه خیلی عامیانه حرف بزنیم نه خیلی رسمی: در نقطه مقابل من که در گذشته بسیار خشک و رسمی صحبت می کردم دوستی داشتم که به قول معروف از اونور بام افتاده بود و از کلمات بسیار عامیانه استفاده می کرد.

دوستان هردو بیان اشتباه است، در صحبتهایمان سعی کنیم نه خیلی عامیانه  ونه خیلی رسمی صحبت کنیم بلکه چیزی بین این دو باشد.

  1. بعد از دومین سخنرانی من که در جمعی از صداپیشگان ( افرادی که در عرصه صدا کار می کنند) بود، یکی از دوستانم آمد و به بنده گفت که بهتر است در سخنرانی هایم از کلمات درشت و عجیب و غریب استفاده کنم، عجب پیشنهاد بدی بود!

اما باعث شد که من بیشتر کنجکاو شوم و بیشتر راجع به آن تحقیق کنم، برای صحبت های خودتان سعی کنید از کلمات شیک استفاده کنید ( شیک به معنای کلمات عجیب و غریب نیست) بلکه همانطوری که یک فرد با لباس های ساده اما مرتب می تواند شیک پوش باشد، ما هم می توانیم با استفاده از کلمات ساده اما به بهترین شکل آن ها بیان خیلی خوب داشته باشیم، پس منظور از کلمات شیک همان کلمات ساده است که به بهترین شکل آن را بیان می کنیم.

دوستان  امیدوارم این مطالب به درد شما خورده باشد.

با تشکر

دوستدارتان مرتضی حسینی

مدرس و مربی مهارت های فن بیان و سخنوری

مجموعه ارتباطات نوین
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.