ورود

ثبت نام

حسن جویی چیست؟ چطور حسن جویی کنیم؟

حسن جویی چیست؟ چطور حسن جویی کنیم؟

دوستان عزیز سلام، در این مقاله قصد داریم در مورد حسن جویی با شما دوستان عزیز صحبت کنیم.

شاید بارها در مورد اهمیت تعریف کردن از دیگران مطالبی را خوانده و شنیده باشید، اما این موضوع دقیقا بحثی است که خیلی از افراد با اینکه راجع به آن مطالب زیادی را خوانده اند کمتر کسی آن را انجام می دهند.

نمونه ساده این اتفاق این است که فردا که از خواب بیدار می شوید تا آخر شب نگاه کنید که چند بار از شما حسن جویی می شود و هم چنین ببینید که چقدر از شما انتقاد می شود، انتقاد یکی از کارهایی است که اکثر افراد آن را به راحتی انجام می دهند.

انتقاد کردن  نادرست یکی از مخربترین رفتارهایی که می تواند به هر رابطه ای صدمه جدی وارد کند و ارتباط ما با اطرافیانمان را تخریب کند.

در این مقاله هدف ما صحبت در مورد حسن جویی است و بیشتر از این به بحث انتقاد نمی پردازیم.

در مقابل انتقاد کردن حسن جویی یکی از بهترین رفتارها برای داشتن یک ارتباط بسیار عالی است، خب در ادامه در مورد حسن جویی و شیوه آن با شما دوستان عزیز صحبت می کنیم.

تفکر سمّی به نام کامل گرایی

همه ما می دانیم که افراد از اینکه از آنها تعریف کنیم خوششان می آیند و هیچ کسی وجود ندارد که دوست نداشته باشد کسی از او تعریف کند اما تعریف کردن از دیگران یا همان حسن جویی دقیقا کاری است که خیلی از افراد به دلایل مختلف یا بهتر بگویم به بهانه های مختلف آن را انجام نمی دهند.

شاید در مورد عزت نفس مطالبی را خوانده باشید، باید بگویم یکی از نشانه های عزت نفس بالا همین حسن  جویی است، بله درست شنیدید همین حسن جویی، افرادی که عزت نفس بالایی دارند همواره به دنبال خوشحال کردن دیگران هستند و می توانند به خوبی ها دیگران اشاره کنند و از آن ها حسن جویی کنند.

این مقاله را از دست ندهید : چگونه نه بگوییم؟

پس تا اینجا به اهمیت حسن جویی پی بردیم و دانستیم که یکی از نشانه های افراد با عزت نفس بالا این است که به راحتی از دیگران حسن جویی می کنند.

اما چطور حسن جویی کنیم؟

یکی از مهمترین نکته ها در مورد حسن جویی این است که با چاپلوسی تفاوت بسیاری دارد و منظور ما اصلا چاپلوسی از دیگران نیست، بعضی از افراد زمانی که حرف از حسن جویی می شود فکر می کنند که منظور ما چاپلوسی است اما منظور ما اصلا این نیست.

در حسن جویی اولین و مهمترین نکته این است که باید کاملا صادق باشید و اینکار را از ته دل انجام دهید، وگرنه اگر خودتان به حرف هایی که می زنید باور نداشته باشید می شود همان چاپلوسی.

پس دقت کنید که حسن جویی با چاپلوسی تفاوت دارد.

اما چطور حسن جویی کنیم؟

برای حسن جویی کردن یک فرمول بسیار بسیار ساده وجود دارد که می تواند به ما خلی کمک کند، این فرمول سه گام بسیار ساده دارد که هر کسی می تواند با آن به خوبی حسن جویی کند البته به شرطی که بارها آن را تمرین کند.

گام اول بیان نام فرد است.

گام دوم تعریف است

گام سوم بیان دلیل

حسن جویی

گام اول : بیان نام فرد

شاید بگویید که خب تعریف که می کنیم چه نیازی به بیان نام فرد است، باید بگویم که اگر نام طرف را بگوییم اینگونه مخاطب ما احساس خیلی بهتری دارد و مطمئن می شود که ما از او حسن جویی کرده ایم مثلا اگر در جمعی باشید و بخواهید از فردی تعریف کنید خب اینجا لازم است که نام آن فرد را بگویید.

گام دوم گفتن تعریف :

در این گام از مخاطب خودمان تعریف می کنیم و آن نکته ای که از نظر ما مثبت و مهم است را بیان می کنیم، ملا می گوییم  که دوست عزیزم فلانی تو خیلی صبور هستی، در این گام تعریف خودمان را انجام می دهیم

گام سوم بیان دلیل :

در گام آخر دلیل تعریف خودمان را بیان می کنیم و می گوییم که چرا من این باور رادارم، مثلا در مثال قبل که گفتیم دوست عزیزم فلانی تو خیلی صبور هستی چون من بارها دیده ام که …

بسته به این که مخاطب شما چه کسی است و چه تعریفی که می خواهید از او بکنید این گفته های متفاوت است.

دقت داشته باشید که مخاطب شما چه کسی هست و رابطه شما با مخاطبتان چگونه است و طبق آن حسن جویی خودتان را انجام دهید اگر با آن فرد صمیمی هستید اینکار را صمیمی انجام دهید وا گر که با آن مخاطب ارتباطی رسمی دارید این کار را رسمی انجام دهید.

نکته مهم دیگر در مورد حسن جویی این است که همانطور که گفتم در حسن جویی باید کاملا صادق باشیم و این کار را از ته دل انجام دهیم و خودمان به حرف هایی که می زنیم باور داشته باشیم.

[alert type=”success”]دانلود رایگان کتاب چگونه بر ترسخنرانی س از غلبه کنیم؟[/alert]

دقت کنید که اگر تا حالا این کار را انجام نداده اید در بارهای اول شاید دچار مشکل شوید و اینکار برای شما سخت باشد، این اتفاق کاملا طبیعی است، برای اینکه بتوانیم این کار را به خوبی انجام دهیم نیازمند این است که آن را انجام دهیم تا بعد از هربار استفاده بتوانیم در استفاده از آن حرفه ای تر شویم.

به عنوان آخرین نکته باید بگویم که دوستان عزیز هنر افراد در این است که از کسانی حسن جویی کنید که دیده نمی شوند و افراد باعزت نفس بالا کسانی هستند که از همه به خصوص افرادی که دیده نمی شوند حسن جوی می کنند، مثلا کارمندهایی که با افراد خیلی کم در ارتباط هستند.

امیدوارم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

دوستدارتان تیم مجموعه ارتباطات نوین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.