ورود

ثبت نام

چگونه متن سخنرانی خودمان را فراموش نکنیم؟

چگونه متن سخنرانی خود را فراموش نکنیم؟

سلام به همه شما دوستان وهمراهان عزیز مجموعه ارتباطات نوین

در این مقاله می خواهیم با هم در مورد این موضوع صحبت کنیم که چگونه متن سخنرانی خودرا فراموش نکنیم.

چرا متن سخنرانی یادمان می رود؟

یکی از بزرگترین مشکلات که بعضی از سخنرانان با آن روبرو هستند فراموش کردن متن سخنرانی است. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که خواسته باشید در جمعی سخنرانی کنید، یکی از مهم ترین بحث ها و موضوعات در سخنرانی این است که چطور متن سخنرانی یادمان نرود، و این اتفاق گاها در سخنرانی بعضی از افراد می افتد و یکی از بدترین اتفاق ها می تواند باشد.

اتفاقی که در اولین سخنرانی بنده برای خودم افتاد و آن لحظه واقعا احساس بدی داشتم، و بارها هم در سخنرانی افراد مختلف هم این موضوع را دیده ام البته این موضوع بیشتر برای افرادی اتفاق می افتد که سخنرانی را تازه شروع کرده اند و اولین سخنرانی های آن ها است.

در ادامه پنج راهکار بسیار خوب به شما عزیزان خواهم گفت که چیکار کنیم که متن سخنرانی ما یادمان نرود، و بتوانیم یک سخنرانی خوب و عالی داشته باشیم.

چگونه متن سخنرانی را فراموش نکنیم؟

خواندن از روی متن!

یکی از کارهایی که دیده می شود بعضی از سخنرانان انجام می دهند این است که شروع می کنند به خواندن  از روی متن در هنگام سخنرانی، اما این کار مشکلات بسیار زیادی را به همراه دارد که بنده پیشنهاد می کنم اصلا اینکارو انجام ندهید، بهتر بگویم یکی از اشتباهات در سخنرانی این است که شروع کنیم به خواندن از روی متن  ، خب مگه چه اتفاقی می افته؟

خواندن از روی متن در هنگام سخنرانی چند عیب بزرگ را دارد که در ادامه برایتان خواهم گفت:

1 . اولین مشکلی که هنگام خواندن از روی متن به وجود می آید این است که ارتباط چشمی ما با مخاطبین قطع می شود، یکی از موارد ضروری در هر سخنرانی این است که با مخاطبین ارتباط چشمی داشته باشیم، و خواندن از روی متن باعث می شود که ما فقط به متن نگاه کنیم و ارتباط چشمی ما با مخاطب قطع بشود.

2 . دوم مشکلی که خواندن از روی متن برای ما به وجود می آورد این است که باعث می شود صحبت ما خیلی ادبی یا کتابی شود که خب این نوع سخنرانی هم باعث می شود که مخاطب به صحبت های ما توجه نکند

3 . ایراد سوم این است که امکان دارد در حین خوانش متن به یکباره خط را گم کنیم که آن موقع دچار یک مشکل بزرگ خواهیم شد

4 . و دلیل بعدی این است که امکان دارد در خوانش دچار اشتباه شویم

حفظ کردن متن سخنرانی!

یکی دیگر از اشتباهات حفظ کردن متن سخنرانی است، که بهتر بگم یکی از بزرگترین اشتباهات حفظ کردن متن سخنرانی است که بنده اصلا آن را پیشنهاد نمی کنم.

حفظ کردن متن سخنرانی مشکلاتی را به همراه دارد، که باعث می شود نتوانیم یک سخنرانی خوب داشته باشیم،

در واقع حفظ کردن متن سخنرانی باعث می شود که اول صحبت ما به گونه ای مصنوعی شود و مخاطب احساس کند که ما داریم به صورت مصنوعی سخنرانی می کنیم،

نکته دوم این است که امکان دارد در حین سخنرانی متن یادمان برود که این خود باز یکی از بزرگترین مشکلات است.

نکته بعدی این است که اگر کسی در حین سخنرانی یکی از مخاطین از ما سوالی بپرسد قطعا دچار مشکل خواهیم شد چون متن راحفظ کرده ایم و اگر کسی سوالی را از ما بپرسد که خارج از متن حفظ شده باشد قطعا به مشکل بزرگی بر می خوریم

 

استفاده از دست نوشته یا فلش کارت

یکی از روش های خوب و کارآمد و مرسوم که خیلی هم استفاده می شود برای اینکه بتوانیم یادداشتی برای سخنرانی خودمان داشته باشیم واز آن استفاده کنیم، استفاده از دست نوشته یا فلش کارت است.

می توانیم بروی فلش کارت ها یا کاغذ های 10 در 10 نکات کلیدی سخنرانی خودمان، سرفصل ها را روی این فلش کارت ها بنویسیم و در حین سخنرانی گاهی به آن ها نگاه کنیم که سخنرانی مان به یادمان بیاید، خوبی این روش این است که اولا خط را گم نمی کنیم چون در هر فلش کارت چند کلمه کلیدی وجود دارد و به ترتیب موضوع هر فلش کارت را که گفتیم می رویم سراغ بعدی و فلش کارت قبلی را به زیر بقیه فلش کارت ها می بریم، نکته دوم این است که چون نکات کلیدی را نوشته ایم با یک نگاه به این نکات متن سخنرانی  یادمان می آید و ارتباط چشمی ماهم با مخاطب قطع نمی شود( دائما نگاهمان به فلش کارت ها نیست و می توانیم با مخاطب ارتباط چشمی برقرار کنیم)

استفاده از پاورپوینت

یکی از راهکارهای بسیار خوب دیگر برای اینکه متن سخنرانی یادمان نرود استفاده از پاورپوینت است، پاورپوینت هم تقریبا مثل فلش کارت ها است اما در ابعاد بزرگتر و از فواید دیگر پاور پوینت این است که چون در آن از تصاویر هم استفاده می شود مطالب خیلی بهتر به ذهن ما می آید و کار ما برای سخنرانی راحت تر می شود و هرگاه که متن سخنرانی را فراموش کردیم با نگاه به پاورپوینت متن سخنرانی به یادمان می آید.

از فواید دیگر استفاده از پاورپوینت این است که میزان یادگیری مخاطب نیز بالا می رود و مخاطب خیلی بهتر مطالب را به خاطر می سپارد

تذکر: یکی از بزرگترین اشتباهات در استفاده از پاورپوینت این است که تمامی متن سخنرانی را روی پاورپوینت بنویسیم، بارها  دیده ام بسیاری از سخنرانان و اساتیدی را که چنین اشتباه بزرگی را می کنند و تمام متن سخنرانی خود را روی پاور پوینت کپی می کنند،

در پاورپوینت فقط باید نکات کلیدی نوشته شود،(مثل فلش کارت ها)  و تاجایی که می توانید از تصاویر استفاده کنید که سطح توجه و یادگیری مخاطب را نیز بالا می برد

 

در مقاله های بعدی حتما در مورد نحوه کار با پاورپوینت و نکات ضروری آن حتما صحبت خواهیم کرد.

استفاده از نقشه ذهنی

و اما آخرین راهکار و بهترین راهکار برای اینکه متن سخنرانی خودمان را فراموش نکنیم استفاده از نقشه ذهنی است.

نقشه ذهنی یکی از قدرتمندی ترین ابزار ها  و روش هایی است که برای یادآوری متن سخنرانی ازآن استفاده می شود. در نقشه ذهنی از خطوط، شکل ها و رنگ ها و کلمات کلیدی استفاده می شود و به همین دلیل استفاده از آن را بسیار راحت تر  است و یک روش فوق العاده برای یادآوری و به خاطر سپاری متن سخنرانی است.

فقط در نقشه ذهنی باید دقت کرد که حتما کلمات کلیدی نوشته شود و از نوشتن متن یا جمله در نقشه ذهنی خودداری کنیم

به زودی مقاله ای در مورد نحوه رسم نقشه ذهنی و کاربردهای آن خواهیم نوشت.

از اینکه این مقاله را مطاله کردید از شما متشکریم

پیروز و سربلند باشید.

دوستدارتان تیم ارتباطات نوین

یک نمونه نقشه ذهنی

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.