ورود

ثبت نام

چگونه حاضر جواب باشیم؟

چگونه حاضر جواب باشیم؟

چگونه حاضر جواب باشیم؟ حاضر جواب بودن و اینکه چطور بتوانیم در لحظه های مختلف پاسخ های خوبی بدهیم برای بسیار از ما اهمیت زیادی دارد. افرادی که حاضر جوابان خوبی هستند یا به اصطلاح سر زبون دارند کسانی هستند که می توانند در شرایط مختلف بسیار خوب صحبت کنند و پاسخ های خوبی را هم برای شرایط مختلف دارند.

نکته بسیار مهم این است که مرز بین شیرین زبانی  و بی ادبی بسیار نزدیک است و این بستگی به هنر ما دارد که در چه شرایطی از آن استفاده کنیم.

در این مقاله قصد داریم در مورد حاضر جوابی با شما دوستان عزیز صحبت کنیم اینکه چطور در شرایط مختلف بیان خوبی داشته باشیم.

یکی از شرایطی که امکان دارد در آن قرار بگیریم و برای بسیاری از ما ناخوشایند باشد، زمانی است که بعضی از افراد شوخی هایی می کنند که باعث می شود ما ناراحت بشویم و یا شرایطی پیش می آید بعضی از افراد با سوال هایی که می پرسند باعث ناراحتی ما میشوند و این موضوع اهمیت بسیار زیادی پیدا می کند که ما بتوانیم پاسخ های مناسبی به آن ها بدهیم و بیان خوبی را داشته باشیم.

اگر نتوانیم در چنین شرایطی پاسخ خوبی بدهیم چه اتفاقی می افتد؟خب قطعا در شرایطی که فردی شوخی با ما می کند که اصلا دوست نداریم یا سوالی را می پرسد که ما را ناراحت می کند، این اتفاق باعث میشود حال ما بد شود و در بسیاری از مواقع افراد می گویند که چرا در آن لحظه پاسخ شو ندادم و در بدترین حالت امکان دارد حتی حق ما ضایع شود چون نمی توانیم در شرایطی که لازم است صحبت خوبی داشته باشیم.

به یاد دارم که یکی از دوستان من فردی بود بسیار خجالتی و با بیان ضعیف، این دوست من فردی بود بسیار لاغر.  نکته ناراحت کننده این بود که این دوست من هر زمانی که در جمع های دوستانه قرار می گرفت سوژه ای می شد برای خنده دیگران، دلیل اصلی این اتفاق این بود: یکی از دوستان شروع می کرد به مسخره کردن لاغر بودن این فرد و خب باید بگویم دوست من هیچ حرفی نمی زد و یا شروع می کرد به پرخاشگری کردن و اوضاع بدتر می شد.

پس اینکه ما بتوانیم در شرایط مختلفی پاسخ های مناسبی بدهیم و یک فرد خوش بیان باشیم اهمیت بسیار زیادی دارد.

بازم تاکید می کنم که مرز بین خوش بیانی و بی ادبی بسیار باریک است و هدف ما اصلا پاسخ های بی ادبانه نیست بلکه هدف ما این است که یک صحبت بسیار خوب داشته باشیم و یک فرد خوش بیان باشیم نه یک فرد بی ادب و پرخاشگر.

اینکه ما در چه شرایطی حاضر جواب باشیم و چه پاسخ هایی بدهیم تفاوت بین خوش بیانی و بی ادبی را مشخص می کند، پس حاضر جوابی در هر شرایطی هم خوب نیست، بسته به موقعیت می تواند خوب باشد یا بد.

این مقاله را از دست ندهید :

[alert type=”success”]اعتماد به نفس و راهکار های افزایش آن[/alert]

چگونه حاضر جواب باشیم؟

در ادامه چند راهکار بسیار خوب برای اینکه حاضر جواب باشیم به شما دوستان عزیز خواهیم گفت.

1.اولین راهکار برای اینکه یک فرد خوش بیان و حاضر جواب باشیم، پاسخ با سوال است.

به این صورت که امکان دارد فردی به شما بگوید چقدر فرد تنبلی هستی، یا چقدر خنگی.

در این راهکار می توانیم از سوال استفاده کنیم و بگوییم که میشه بگی دقیقا منظورت چیه؟ میشه منظورت را دقیق تر بگی؟

این راهکار می تواند مانع از این شود که فرد به شما توهین کند و یا یک صفت مانند تنبل یا خنگ را به شما نسبت بدهد، البته دقت کنید که هر کدام از راهکارهایی که گفته می شود بنا بر موقعیتی که در آن قرار داریم و رابطه ما با آن فرد می تواند مفید باشد. مسلما اگر در فضایی هستیم که پرسیدن سوال باعث می شود اوضاع بدتر شود اینکار را توصیه نمی کنم.

نکته : هیچ کدام از روش هایی که در علوم انسانی گفته می شود در همه موارد جواب نمی دهد و ما باید ببینیم که کدام روش مناسب کدام موقعیت است، مثلا اگر همین روش سوال پرسیدن را در جای مناسب آن انجام دهیم یک فرد بسیار خوش بیان خواهیم بود.

2.با طنز جواب دهید

راهکار دوم برای موقعیت هایی که فردی شما را مسخره میکند استفاده از طنز است، دوستی داشتم که موهای سرش ریخته بود و هر وقت که کسی سعی می کرد او را بخاطر موهای ریخته اش مسخره کند با طنز پاسخی می داد که این موضوع بسیار خوب جمع می شد و دیگر کسی او را مسخره نمی کرد.

مثالی دیگری که برای در گذشته اتفاق می افتاد این بود که قد من در دوران دبیرستان کوتاه بود و به نسبت هم کلاس های خودم قد کوتاه تری داشتم، اتفاقی که می افتاد این بود که اقوام ما وقتی به خانه ما می آمدن از من می پرسیدن که چرا قدت اینقدر کوتاه است و من پاسخ می دادم که ببخشید از فردا تلاش می کنم قدم بلند شود، خب آیا این پاسخ خوبی بود؟ برای بعضی مواقع بله برای بعضی مواقع هم خیر.

اگر این شیوه پاسخ گویی را به یک فردی که باهاش شوخی داریم یا می شود از طنز در صحبت با او استفاده کرد خوب است، اما فرض کنید که بزرگ خاندان این سوال را از شما بپرسد خب قطعا این پاسخ خوبی نیست.

3.پیش دستی کنید

در راهکار قبلی گفتم قد من در دوران کودکی کوتاه بود، اوایل افراد من رو مسخره می کردند اما راهکاری که من استفاده کرده بودم این بود که خودم زمانی که وارد جمع دوستان یا کلاس می شدم می گفتم کوتوله اومد، این راهکار باعث شده بود که دیگر هیچ کس حتی فکر مسخره کردن من به سرش نزند.

پس این راهکار هم می تواند بسیار خوب باشد البته نه برای تمام موقعیت ها.

4.چطور می توانم بهتر باشم

راهکار بعدی این است که اگر کسی ما را مسخره کرد و ما جوابی دادیم یا حتی جوابی ندادیم باخودمان فکر کنیم که چطور می توانم پاسخ خوبی به این سوال یا این حرف بدهم، خیلی از افراد در چنین شرایطی شروع می کنند به سرزنش کردن خودشان اما هدف ما بهتر شدن است، پس از هر شرایطی برای رشد خودتان استفاده کنید و از خودتان بپرسید که چطور می توانیم پاسخ بهتری برای این شرایط بدهم.

 

5. بداهه گویی خود را تقویت کنید

آخرین راهکاری که برای یک حاضر جواب بودن خوب بسیار خوب است این است که مهارت بداهه گویی خود را تقویت کنیم، بداهه گویی یک مهارت است که افراد خوش بیان این مهارت را به خوبی به کار می گیرند و در شرایطی که دیگران حرفی برای گفتن ندارند این افراد بسیار خوب صحبت می کنند. در واقع افراد بداهه گو از قبل برای شرایط مختلف آماده اند که اگر در شرایطی قرار بگیرند به خوبی می دانند چه پاسخی بدهند و چه حرفی بزنند.

پیشنهاد می کنم این مقاله را بخوانید : چطور یک بداهه گوی حرفه ای باشیم

دوستان عزیز  تاکید می کنم تمامی راهکار هایی که در این مقاله گفته شد قطعی نیستند و همانطور که گفتم هیچ راهکاری در علوم انسانی نیست که صدرصد جواب بدهد، هر کاری برای موقعیتی خوب است. پس اگر می خواهید یک حاضر جواب حرفه ای باشید تا می توانید تمرین کنید و برای موقعیت های مختلف خودتان را آماده کنید.

امیدوارم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.