ورود

ثبت نام

چطور سر صحبت را باز کنیم؟

چطور سر صحبت را باز کنیم؟

در این مقاله قصد داریم در مورد این موضوع صحبت کنیم که چطور سر صحبت را با باز کنیم؟ شاید برای شما هم پیش آمده باشد که گاهی در شرایطی قرار گرفته باشید و خواسته باشید سر صحبت را با کسی باز کنید اما در این کار دچار مشکل شده باشید.

یک مشکل بزرگ

سر صحبت را باز کردن یکی از مشکلاتی است که بعضی از افراد برای آغاز گفت و گو با یک فرد جدید یا در موقعیت جدید دچار آن می شوند، یعنی می توان گفت بعد از یک سلام و احوال پرسی خیلی ساده و یا گفتن جملات کلیشه ای به گفت و گوی خود به سرعت پایان می دهند.

این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که بدانیم شروع یک ارتباط خوب چقدر می تواند به ما کمک کند.

چرا سر صحبت را باز کردن مهم است؟

گاهی یک ارتباط خوب می تواند به ما کمک کند تا بتوانیم راهی را که قرار بود چند ساله طی کنیم به واسطه یک ارتباط خوب بتوانیم این مسیر را خیلی سریع تر طی کنیم، اینکه چطور با دیگران صحبت کنیم و بتوانیم سر صحبت را باز کنیم اهمیت بسیار زیادی دارد.

در دومین کارگاه بداهه گویی که برگزار کرده بودیم، فردی شرکت کرده بود که می گفت سر صحبت باز کردن با دیگران برای من بسیار مشکل است و من نمی توانم با دیگران خصوصا در شرایطی که مخاطب خود را اصلا نشناسم سر صحبت را باز کنم.

این مشکلی است که بسیاری از افراد با آن روبرو می شوند و من می خواهم در این مقاله چند تکنیک بسیار خوب برای سر صحبت باز کردن با دیگران را بیان کنم.

سر صحبت را باز کردن

چطور سر صحبت را باز کنیم؟

خب چطور سر صحبت را با دیگران باز کنیم؟

در ادامه چند روش بسیار خوب برای سر صحبت باز کردن را معرفی می کنیم که می توانید با این روش های یک گفت و گوی خوب را با افراد مختلف در شرایط مختلف برقرار کنید.

سوال پرسیدن

اولین راهکار برای سر صحبت باز کردن پرسیدن سوال است، پرسیدن سوال می تواند به ما در شروع یک گفت و گوی بسیار خوب کمک کند اما اگر از سوال های خوبی استفاده کنیم.

سوالات باز بپرسید نه بسته!

سعی کنید در شروع گفت و گو از سوال های باز استفاده کنید نه از سوال ها بسته، منظور ما از سوال های باز سوالهایی هستند که پاسخ آنها به یک کلمه ختم نشود.

مثلا سوالاتی مثل

چطوری؟ یا خوبی ؟

چه کار می کنی؟

امروز خوب بود؟

و…

خب پاسخ این سوال ها معمولا یک کلمه یا نهایتا یک جمله است که بعد از آن گفت و گوی ما بسته می شود.

به جای چنین سوالاتی که باعث می شود یک گفت و گوی نه چندان خوب داشته باشیم و باعث می شود که گفت و گوی ما خیلی سریع تمام شود از سوالات باز مانند:

چه مناطق خوبی برای گردش در این شهر وجود دارد؟

امروز چه کاری انجام دادی؟

بهترین اتفاقی که امروز براتون افتاده چی بوده؟

و…

با چنین سوالهایی می توانید یک مسیر خوب برای گفت و گوی خود پیدا کنید و یک گفت و گوی خوب را با سوال های دیگر ادامه دهید.

سوال پرسیدن

از قبل آماده باشید

نکته بعدی برای شروع یک گفت و گوی خوب این است که سعی کنید از قبل آماده باشید، یعنی چند داستان یا مورد را از قبل آماده کنید تا در زمان هایی که لازم است با آنها صحبت خود را شروع کنید. مثلا در جمعی دوستانه هستید راجع به آن صحبت کنید، هر چه آمادگی بیشتری داشته باشید این کار برای شما راحت تر است و بهتر می توانید این کار را انجام دهید.

حسن جویی از مخاطب

روش بعدی حسن جویی کردن از مخاطب خودمان هست، همه افراد دوست دارند تا از آن ها تعریف کنیم و به همین خاطر اگر صادقانه این کار را  انجام دهیم مخاطب ما از صحبت با ما حس خوبی می گیرد و می توانیم یک گفت و گوی بسیار خوب را با مخاطب خودمان شروع کنیم.

به عنوان مثال می توانید بگویید که شما بسیار خوب صحبت می کنید، یا شما در این کار مهارت بسیار خوبی دارید، بسته به موقعیت و مخاطب خودتان می توانید از این روش استفاده کنید.

سوال پرسیدن از موقعیتهای مختلف

منظور از این روش این است که شما بسته به محیطی که در آن هستید می توانید برای سر صحبت باز کردن از مخاطب خود سوال هایی را بپرسید مثلا فرض کنید که در سمیناری قرار دارید می توانید از دیگر شرکت کنندگان در مورد سمینار سوال بپرسید یا مثلا بپرسید قبلا هم در سمینار های این سخنران شرکت کرده اید؟ و …

 

خودتان را به چالش بکشید

سعی کنید همیشه برای سر صحبت باز کردن پیش قدم شوید و منتظر نمانید تا کسی بیاید و با شما به صحبت کردن بپردازد، هر چه بیشتر این کار را انجام دهید و از تکنیک های گفته شده استفاده کنید، در پیاده سازی آنها حرفه ای تر شده و می توانید گفت و گوی بهتری را شروع کنید.

پس از همین الان شروع کنید و در موقعیت های مختلف سعی کنید برای شروع یک گفت و گو پیش قدم شوید.

تکنیک های گفته شده در این مقاله کاملا کاربردی هست که با تمرین آنها می توانید یک گفت و گویی بسیار خوبی را شروع کنید، همانطور که گفته شده هر چه بیشتر از این تکنیکها استفاده کنید در پیاده سازی آنها حرفه ای تر عمل خواهید کرد و می توانید گفت و گوی بهتری را شروع کنید.

امیدوارم این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

دوستدارتان تیم ارتباطات نوین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.