کامل گرایی چیست ؟

کامل گرایی چیست ؟

کامل گرایی چیست؟ 

سلام به همه شما دوستان و همراهان عزیز مجموعه ارتباطات نوین

در این مقاله قصد دارم در مورد یکی از خطرناک ترین فکرها در مسیر موفقیت با شما عزیزان صحبت کنم، تفکری که مانع بزرگی است برای ما در رسیدن به اهداف مان و می تواند به ما آسیب های فراوانی بزند.

گاهی در کارگاهایی که با عنوان فن بیان و سخنوری برگزار می کنم، افرادی را می بینم که علا رقم اینکه در ابتدا اشتیاق زیادی برای شرکت در کلاس دارند و می گویند که ما می خواهیم سخنران هایی بسیار خوبی شویم، اما همین دوستان زمانی که باید تمرین ها را انجام دهند و آن ها را در گروه قرار دهند، تمرینی را انجام نمی دهند.

به یاد دارم فردی را که در یکی از کارگاه های من شرکت کرده بود و هیچ تمرینی را انجام نمی داد، زمانی که از او پرسیدم که چرا تمرین ها را انجام نمی دهد، به من گفت که هر باری که می خواهم وویس های سخنرانی خود را در گروه قرار دهم یک ایرادی دارد، به همین خاطر دیگر آن را در گروه قرار نمی دهم ،یک روز سی و پنج بار وویس پر کردم تا بلکه یکی از آن ها را در گروه قرار دهم، اما از هیچکدام خوشم نیامد و هر کدام از آن ها یک ایرادی داشت، به همین خاطر هیچ کدام را در گروه قرار ندادم.

دوستان عزیز شاید افرادی این چنین را در اطراف خود دیده باشید، کسانی که می خواهند همه چیز کامل و بدون عیب و ایراد باشد.

کامل گرایی چیست؟

همانطور که در مثال بالا گفتیم کامل گرایی یعنی اینکه فرد می خواهد همه چیز کامل و بدون هیچ عیب و نقصی باشد.

این نگاه به این دلیل اشتباه است: که هیچ چیزی که ساخته دست انسان باشد کامل نیست و حتما ایراد هایی در آن هست.

هر چیزی را که شما تصور کنید که ساخته دست انسان باشد، ایرادهایی دارد و به صورت کامل خوب نیست، به عنوان مثال شما بزرگترین سخنرانان جهان را تصور کنید، آیا آن ها اصلا در سخنرانی خود اشتباه نمی کنند و یا سخنرانی آن ها بدون عیب و نقص است، قطعا اینگونه نیست و حتما ایرادی در سخنرانی آن ها است.

می تواند برایتان مفید باشد

چرا کامل گرایی بده؟

کامل گرایی چرا بده؟ مگه کامل گرا بودن به این معنا نیست که بخواهیم کارها را به بهترین نحو انجام بدهیم؟ مگه چی میشه کامل گرا باشیم؟

بزارید پاسخ این سوال ها را با یک مثال ساده بگم :

فرض کنید که مادری کامل گرا است، خب حالا چه اتفاقی می افتد؟ گفتیم که افراد کامل گرا کسانی هستند که می گویند همه چیز باید کامل و بدون عیب و ایرادی باشد، حالا فرض کنید این مادر دچار کامل گرایی باشد، از دیدگاه او فرزند و همسرش باید کارها را کاملا درست و بدون کوچکترین ایراد انجام دهند، مثلا فرزند او باید بهترین لباس ها را بپوشد و برای او بهترین لباس ها را میخرد. تا اینجا مشکلی در کار نیست اما مشکل زمانی پیش می آید که قرار است مادر با فرزند خود به بیرون برود:

زمانی که برای تفریح به بیرون از خانه می رود آن لباس ها را به زور به تن فرزند خود می دهد و در کل مسیر و زمانی که بیرون هستند اجازه بازی را به فرزند خود نمی دهد چون نمی خواهد که لباس های فرزندش کثیف شود، مثلا می گوید اینکارو نکن که لباس هات کثیف میشه، اون کارو نکن و تفریح تبدیل می شود به بدترین خاطره فرزندش.

مثالی دیگر : کافی است فرزند این مادر دریکی از درس های خود نمره کامل نگیرد آن وقت واکنش مادر چگونه است؟

 

یا فرض کنید همسر این خانم یک کار اشتباهی انجام دهد ، چه واکنشی را خواهید دید؟ جملاتی مثل این را خواهد شنید: توهیچ کاری را درست انجام نمی دهی، یه بار شد من بگم یه کاری را انجام بده و تو درست انجام داده باشی و …

کامل گرایی فقط اطرافیان ما را آزار نمی دهد بلکه بیشترین صدمه را به خودمان میزند، افراد کامل گرا

می خواهند که تمام کارها را بدون هیچ عیب و نقصی انجام دهند و زمانی که نمی توانند به این خواسته خود برسند حس بدی به آن ها دست می دهد و اعتماد به نفس و عزت نفس این افراد به شدت آسیب می بیند.

در بعضی موارد هم باعث میشود که افراد کامل گرا دست به هیچ کاری نزنند، مثلا اگر به آن ها بگویید که چرا فلان کار را انجام نمی دهی؟ در پاسخ می گویدکه ببین من یا کاری را انجام نمی دهم یا اگر انجام دادم به صورت کامل انجامش می دهم.

خب این یک نوع بهانه شیک است که کامل گراها برای اینکه خودشان را راضی کنند و هم چنین جوابی برای دیگران داشته باشند می گویند.

 افراد کامل گرا زندگی را بر خودشان و دیگران به جهنمی تبدیل می کنند، که هم خودشان و هم دیگران عذاب می کشند.

استاندارد های بسیار بالا

یکی دیگر از ویژگی های افراد کامل گرا  این است که برای خودشان استاندارد های بسیار بالایی در نظر می گیرند، مثلا فردی که به باشگاه نمی رود و می گویدکه من اضافه وزن دارم، یا افرادی که می گویند من از همان اول باید مثل بزرگان رشته خودم باشم.

دوستی داشتم که در کار با کامپیوتر بسیار خوب بود توانایی ها و مهارت های زیادی داشت، این فرد طراحی سایت، برنامه نویسی و کارکردن با اکثر نرم افزار های کامپیوتر از قبیل اکسل، فتوشاپ و… به صورت حرفه ای بلد بود، اما هیچ وقت حاضر نشد که کارگاه یا دوره ای برگزار کند تا این مهارت ها را به کسی آموزش دهد ویا زمانی که می گفتم برای خودت سایتی طراحی کن و کار طراحی سایت را انجام بده، از دیگران سفارش بگیر و برای آن ها سایت طراحی کن، میگفت که نه من هنوز تمام و کمال کل کامپیوتر را یادنگرفته ام.

باید بگویم این دوست من با این تصور خودش هیچ وقت به سمت طراحی سایت و آموزش دادن نرم افزار ها مختلف نرفت و در حال حاضر جوشکار است و سر ساختمان ها کار می کند، نمی گویم اینکاری که می کند بد یا خوب است، فقط می گویم کامل گرایی باعث شده که در حرفه ای که توانایی و مهارت زیادی دارد نتواند کار کند و نتواند از توانایی و مهارت خود به خوبی استفاده کند.

چطور بر کامل گرایی غلبه کنیم؟

خب تا اینجا فهمیدیم که کامل گرایی چرا بده و چه مشکلاتی را می تواند برای ما به وجود آورد. در ادامه راجب این موضوع صحبت خواهیم کرد که چطور بر کامل گرایی( این تفکر خطرناک) غلبه کنیم.

پایین آوردن سطح استاندارد ها

یکی از بهترین کارهایی که می توانیم برای غلبه بر کامل گرایی انجام دهیم این است که سطح استاندارد های خودمان را پایین بیاوریم.

منظور من این نیست که هر کاری را خیلی ساده بگیریم و خیلی ساده از آن بگذریم، اصلا اینگونه نیست منظور من این است که دوستان عزیز قرار نیست ما در تمام کارها بهترین باشیم.

می تواند برایتان مفید باشد:

مقاله هوش کلامی

مثلا کار من سخنرانی است و من باید در سخنرانی تلاش کنم جزو بهترین های رشته خودم باشم، اما قرار نیست که در فوتبال هم بهترین باشم یا در کارهای دیگر بهترین باشم، بلکه فقط در حدی که بتوانم آن کار را انجام بدهم برای من کافی است.

پس منظور من از پایین آوردن توقع ها یا استاندارد ها این است که اول بدانیم که قرار نیست ما در همه کارها بهترین باشیم و دوم اینکه قرار نیست ما از همان اول بهترین باشیم.

یعنی قطعا هر فردی که بخواهد سخنران خوبی باشد از همان اول نمی تواند مثل سخنرانان بزرگ سخنرانی کند، پس یادمان باشد که دچار این خطا نشویم و با دید کامل گرایی به کار ها نگاه نکنیم.

قرار نیست ما در همه ی کار های بهترین باشیم، بلکه فقط کافی که آن ها را در حد معمول آن ها انجام دهیم

امیدوارم که این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد

باتشکر

دوستدارتان مرتضی حسینی

 

مدرس و مربی مهارت های فن بیان و سخنوری

مجموعه ارتباطات نوین
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. Ali
    ۲:۵۸ ۱۳۹۷/۰۷/۱۵

    بسیار عالی بود، ممنونم