ورود

ثبت نام

تعریف اهمال کاری چیست؟ دلایل و راهکارهای رفع آن

اهمال کاری چیست؟ و به چه معناست؟ از فردا انجامش میدم، از هفته دیگه رژیم می گیرم، از شنبه کارهامو انجام میدم و…

این ها جملاتی هستند که خیلی از افراد برای انجام بعضی از کارها می گویند و آن کار را به تعویق می اندازند، اما نکته مهم این است که هیچ وقت آن فردا نمی رسد، یا هیچ وقت آن شنبه ای که منتظر آن بودیم از راه نمی رسد.

متاسفانه این نوع موکول کردن کارها به فردا باعث می شود که خیلی از مواقع کارها روی سر ما انباشته شوند و مشکلات بسیار زیادی را برای ما به وجود آورد برای همین به پاسخ سوال اهمال کاری چیست؟ می پردازیم

اهمال کاری چیست؟

اگر بخواهیم بگوییم اهمال کاری چیست؟ تعاریف بسیار زیادی برای آن وجود دارد اما از آنجایی که هدف ما در مقاله هایمان ارائه راهکار های عملی است و تمام تلاش ما بر این است که مقالات کاملا کاربردی برای دوستان ارائه دهیم به همین منظور بیش از حد به معنی و مفهوم اهمال کاری نمی پردازیم.

اما اگر بخواهیم یک تعریف ساده از اهمال کاری بگوییم این است که : اهمال کاری یعنی کاری را که باید انجام دهیم را به هر دلیلی انجام ندهیم.

متاسفانه در اکثر موارد با به تعویق انداختن کار سعی می کنیم که خودمان را توجیه کنیم ، مثلا حالا فردا انجامش میدم، حالا وقت زیاده بعدا انجامش میدم، از این مهمانی دیگه رژیم میگیرم و…

از شنبه!

از شنبه یا از فردا جملاتی هستند که بارها افراد می گویند و همیشه تصمیم دارند که کاری را از فردا یا از شنبه انجام بدهند اما سوال اینجاست که کی قرار است این فردا یا شنبه از راه برسد؟ شاید هیچ وقت. پس بهتر نیست از همین الان شروع کنیم به انجام کار تا موکول کردن آن به بعد؟

البته باید بگویم که همه ما به نوعی اهمال کاری داریم! بله درست شنیدید همه ما به نوعی اهمال کاری داریم، اما مقدار و نوع آن متفاوت است، هر انسانی با هر جایگاهی که هست مقداری اهمال کاری دارد، ممکن است این اهمال کاری کم باشد و در بعضی افراد بسیار زیاد.

مثلا ممکن است که شما مدیر موفق شرکتی باشید اما در انجام بعضی کارها تنبلی کنید یا آن را انجام ندهید یا فردی باشید که می خواهید رژیم بگیرید یا دانشجو یا دانش آموزی باشید و مطالعه درس خودتان را به روز دیگری موکول کنید، مثلا حالا وقت زیاده بزار بعدا می خونمش و…

 

چرا دچار اهمال کاری می شویم؟

یکی از سوال هایی که شاید ذهن افراد را درگیر کند این است که چرا دچار اهمال کاری می شویم؟ اهمال کاری دلایل مختلفی دارد که در این جا به دو دلیل آن اشاره می کنیم، یکی از دلایل اهمال کاری این است که احتمال دارد ما آن کار را دوست نداشته باشیم و یا آن کار برای ما مقداری سخت باشد، خب در چنین شرایطی چون انجام آن کار سخت است ما چندان دوست نداریم آن را انجام دهیم، چون انجام دادن آن نیازمند تمرکز یا انرژی زیادی هست.

دلیل دیگر اهمال کاری تفکری هست به نام کامل گرایی یا کمال گرایی، خب کامل گرایی یعنی من بر این باور باشم که در کارهای خودم هیچ اشتباهی نداشته باشم، قطعا حدس زده اید که با این تفکر افراد چطور دچار اهمال کاری می شوند، این افراد اهمال کاری خودشان را خیلی شیک توجیه می کنند مثلا می گویند که من یک کاری را انجام نمی دهم اگر انجام دادم کاملا و بی نقص انجامش می دهم.

کامل گرایی

خب این یک توجیه شیک برای انجام ندادن کار ها است.

اثرات اهمال کاری

اما یک سوال اهمال کاری چه اثری بر زندگی ما دارد؟

باید بگویم که اهمال کاری نه تنها باعث می شود ما آن کاری را که مدت هاست به روز های بعدی موکول کرده ایم را انجام ندهیم بلکه دید ما نسبت به خودمان را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

از طرفی اهمال کاری باعث می شود نتوانیم آن جایگاهی که می توانیم داشته باشیم را به دست بیاوریم.

بگذارید ساده تر توضیح بدهم:

ابتدا گفتیم اهمال کاری باعث می شود که ما در شرایطی حتی کاری را مدت های طولانی به تعویق بیاندازیم وانجام ندهیم، بله این کاملا درست است در بسیاری از موارد خیلی از افراد کارهای خود را به تعویق می اندازند و باید بگویم دقیقا زمان انجام دادن آن کار هیچ وقت نمی رسد چون این افراد هربار آن را به روز دیگری موکول می کنند .

دومین تاثیری که اهمال کاری دارد تغییر دیدگاه ما نسبت به خودمان هست، یعنی فرد بعد از مدتی که کارهای خود را به تعویق می اندازد احساس خوبی نسبت به خودش پیدا نخواهد کرد و این اهمال کاری می تواند به اعتماد به نفس و عزت نفس آن فرد آسیب بزند

این مقاله را از دست ندهید : [alert type=”success”]اعتماد به نفس چیست؟[/alert]

سومین تاثیر اهمال کاری این است که زمانی که ما کار های خودمان را تعویق می اندازیم قطعا تاثیری در زندگی ما و پیشرفت ما دارد و هر آنچه را که امروز انجام دهیم فردا نتیجه آن را می بینیم، پس اگر امروز کار را به روز دیگری موکول کنیم قطعا نتیجه آن می تواند بروی آینده ما تاثیر بسیار زیادی بگذارد، فرقی هم نمی کند شما چه کسی با چه جایگاهی باشید قطعا اهمال کاری باعث می شود که شما آنچه را که توانایی آن را دارید نتوانید به دست بیاورید.

فرض کنید که فردی می خواهد رژیم بگیرد، اگر این فرد دچار اهمال کاری باشد هربار اینکار را به روز دیگری موکول می کند  در چنین شرایطی اتفاقی که می افتد، این است که اول هیچ وقت زمان رژیم گرفتن این فرد نمی رسد ، دوم اینکه بعد از مدتی این فرد احساس بدی نسبت به خودش پیدا خواهد کرد و سوم اینکه با رژیم گرفتن می توانست بدنی سالم تر داشته باشد اما الان به دلیل اهمال کاری آن چیزی را که می خواست به دست بیاورد ندارد.

چطور بر اهمال کاری غلبه کنیم؟

اما چطور بر اهمال کاری غلبه کنیم؟ در این مقاله دو تکنیک کاملا کاربردی برای غلبه به اهمال کاری را خواهیم گفت که می تواند به شما بسیار کمک کند.

برنامه ریزی برای فردا

یکی از روش هایی که می تواند به ما کمک کند برای غلبه بر اهمال کاری و اینکه کارهای خودمان را انجام دهیم این است که برای هر روز خودمان برنامه ریزی داشته باشیم، خب داشتن برنامه ریزی خود تا حدی به ما کمک می کند تا بر اهمال کاری خودمان غلبه کنیم.

سعی کنید هر شب قبل از خواب برای فردای خود برنامه ریزی داشته باشید و هر روز بعد از بیدار شدن به برنامه خود نگاهی بیاندازید و کارهای یادداشت شده در برنامه خود را انجام دهید.

زمان تعیین کنید

یکی از مهم ترین نکته ها در برنامه ریزی تعیین زمان است، تعیین زمان باعث می شود که ما بدانیم تا کی باید این کار را انجام دهیم واینگونه احتمال به تعویق انداختن آن بسیار کمتر است. خب این تکنیکی است که برای خود بنده هم بسیار جواب داده است، یعنی من همیشه برای خودم برنامه ریزی می کردم اما با وجود برنامه ریزی باز بعضی از کارها که برایم سخت تر بود را به روز دیگری موکول می کردم، خب تعیین زمان باعث شد که من مجاب شوم کارها را تا زمان مشخص شده انجام دهم، حالا نوبت شماست این روش را امتحان کنید و ببینید که آیا برای شما روش خوبی است.

تعهد داشته باشید

نکته مهم بعدی در مورد برنامه ریزی داشتن تعهد کامل به برنامه است، اگر تعهد نداشته باشید قطعا هر چقدر هم برنامه بنویسید هیچ فایده ای ندارد.

تکنیک پنج ثانیه

تکنیک دوم یک تکنیک فوق العاده است به نام تکنیک پنج ثانیه! هر زمانی که برای انجام کاری دودل شدید یعنی مثلا گفتید که حالا اگه بزارم فردا انجامش بدم چی میشه می توانید از این تکنیک ساده استفاده کنید و تا پنج بشمارید و قبل از رسیدن به عدد پنج آن کار را انجام دهید.

این تکنیک هم می تواند به شما در انجام کارهای بسیار کمک کند.

پس هر زمانی که احساس کردید کاری را احتمال دارد به بعد موکول کنید یا دودل شدید از تکنیک پنج ثانیه استفاده کنید و شروع کنید به انجام دادن آن، این تکنیک باعث می شود که دیگر فرصت برای پیدا کردن بهانه یا به تعویق انداختن آن کار را نداشته باشید.

می تواند برایتان مفید باشد : کتاب چگونه بر ترس از سخنرانی غلبه کنیم؟

خب در این مقاله گفتیم اهمال کاری چیست؟ و دو تکنیک خیلی خوب و کاربردی برای رفع اهمال کاری گفتیم امیدوارم با استفاده از تکنیک های گفته شده بتوانید بر اهمال کاری غلبه کرده و به اهدافتان خودتان برسید.

با تشکر از شما عزیزان امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

دوست دارتان تیم ارتباطات نوین

 

 

 

یک پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.