ورود

ثبت نام

بدنه سخنرانی

بدنه (میانه) سخنرانی

خب دوستان در این مقاله می خواهیم در مورد بدنه سخنرانی یا همان میانه سخنرانی صحبت کنیم، این قسمت از سخنرانی بخش اصلی سخنرانی ما است. یعنی جایی که ما قرار است تمام مطالبی را که از قبل آماده کرده ایم رابیان کنیم.

خب همان طور که گفتم این قسمت از سخنرانی جایی است که ما تمام مطالبی را که آماده کرده ایم را می گوییم و این بخش طولانی ترین قسمت سخنرانی ما است.

به همین دلیل می توان گفت که اگر برای این بخش برنامه ای نداشته باشیم این بخش خسته کننده ترین قسمت سخنرانی ما می شود.

بارها در سخنرانی های مختلف دیده ام سخنرانانی را که در این قسمت از سخنرانی با صحبت های خسته کننده و کسالت آور مخاطب را عذاب می دهند و کمتر کسی است که به سخنرانی آن ها توجهی کند.

 

دوستان عزیز چون این قسمت از سخنرانی طولانی ترین قسمت آن است احتمال دارد که توجه مخاطبین ما به شدت پایین بیاید زیرا دقیقا در این قسمت است که مخاطب کم کم خسته می شود و دیگر قادر به گوش دادن به صحبت های ما نیست.

دقت کنید که حتما برای این بخش از سخنرانی خود برنامه ای داشته باشید که چطور باید سطح توجه مخاطبین خود را بالا نگه دارید و چطور می توان کاری کرد که مخاطب مقداری انرژی بگیرد و به صحبت های ما گوش بدهد.

می تواند برایتان مفید باشد:

[alert type=”success”]هوش کلامی چیست؟[/alert]

چطور بدنه سخنرانی مان را جذاب کنیم؟

ابتدا قبل از اینکه به این موضوع اشاره کنم که چطور باید میانه سخنرانی مان را جذاب کنیم، به چند نکته مهم یا بهتر بگویم به چند اشتباه اشاره می کنم که اکثر سخنرانان در سخنرانی های خود آن را انجام می دهند:

1.صحبت خسته کننده

اکثر سخنران ها متاسفانه در این قسمت از سخنرانی با صدای یکنواخت و خسته کننده صحبت های خود را ادامه می دهند، خب چون در این شرایط هم لحن بسیار خشک و رسمی است و هم صدای سخنرانی یکنواخت است به مرور زمان مخاطب خسته شده و دیگر به صحبت های ما گوش نمی دهد.

2.بمباران اطلاعاتی

دومین اشتباه بمباران اطلاعاتی مخاطبان است، خیلی از سخنرانان تصور می کنند که باید در سخنرانی خود مخاطب را به رگبار اطلاعات بگیرند و کلی اطلاعات را در مدت کوتاهی به مخاطب بگویند.

با بگویم که این کار کاملا اشتباه است، اینکه ما در سخنرانی خود اطلاعات خوب و مفید به مخاطبان بدهیم درست است اما اینکه بخواهیم آنان را بمباران اطلاعات کنیم اصلا کار درستی نیست.

زیرا مخاطبین ما بعد از مدتی خسته می شوند و واقعا میزان توجه و یا تمرکز افراد به شدت پایین می آید .

خب این کاری است که بنده بارها در همایش ها و یا سمینار های مختلف دیده ام، بعضی از اساتید دانشگاه این کار را به صورت کاملا حرفه ای انجام می دهند و مخاطبین را به رگبار اطلاعات می گیرند( البته بنده برای اساتید دانشگاه احترام بسیار زیادی قائل هستم و قصد هیچ گونه توهینی ندارم) اما باید بگویم متاسفانه این موردی است که بعضی از اساتید آن را رعایت نمی کنند.

میانه سخنرانی

به یاد داشته باشید که دادن اطلاعات بیش از حد و خسته کننده نه تنها به ما کمکی نمی کند بلکه باعث می شود که مخاطب بعد از سخنرانی هیچ کدام از صحبت های ما را به یاد نداشته باشد.

چگونه میانه سخنرانی را جذاب کنیم؟

خب گفتیم این بخش از سخنرانی معمولا طولانی ترین قسمت آن است و حالا خواهیم گفت که چطور میانه سخنرانی خودمان را جذاب کنیم.

شکستن تکرار

تکرار را بشکنید! بله درست متوجه شدید تکرار را بشکنید، چیزی که باعث خستگی مخاطبان می شود تکرار است، همان دادن پشت سر هم اطلاعات به مخاطبین است.

سعی کنید که با یکی از تکنیک هایی که در زیر گفته می شود تکرار را شکسته و سخنرانی را از آن حالت خسته کننده خارج کنید:

1.داستانی بگویید

یکی از راهکارهای بسیار خوب برای شکستن تکرار و افزایش سطح توجه مخاطبین استفاده از داستان در سخنرانی است، خب در مورد داستان باید بگویم که یکی از بهترین راهکار ها برای جلب توجه مخاطبین و انتقال اطلاعات استفاده از داستان است.

اما چرا داستان؟

1.ذهن ما داستان را دوست دارد، بله ذهن ما داستان را دوست دارد و از شنیدن آن لذت می برد، اگر دقت کنید تقریبا همه افراد از شنیدن داستان خوششان می آید، و این موضوع باعث می شود که مخاطبین با دقت بیشتری به صحبت های ما گوش بدهد

  1. ساختار یافته است

دلیل دوم این است که داستان ساختار یافته است یعنی یک ساختار مشخص دارد و ذهن ما خیلی راحت تر آن را درک می کند. خب یکی از دلایلی که اکثر ما فیلم ها را خیلی دوست داریم این است که فیلم ها براساس داستان هستند.

هم چنین داستان کار را برای سخنران نیز راحت تر می کند زیرا به دلیل ساختار مشخصی که داستان دارد کمتر پیش می آید که سخنران آن را فراموش کند.

پس همیشه برای سخنرانی خود یک داستان داشته باشید.

2.از مخاطب بخواهید فعالیتی انجام دهد

دوستان عزیز نکته بسیار مهم در سخنرانی این است که بدن ما انسان ها برای نشستن طراحی نشده است و بعد از هر بیست دقیقه نیاز است که با انجام یک فعالیتی از آن حالت نشسته خارج شود.

این کار باعث می شود که مخاطبین ما بتوانند با انرژی بیشتری به ادامه سخنرانی ما توجه کنند.

نکته بعدی این است که عملکرد ذهن ما بعد از هر نود دقیقه به شدت پایین می آید و تقریبا بعد از این زمان دیگر مخاطب نمی تواند با تمرکز بالایی به صحبت های  گوش دهد.

در این قسمت کاری که باید انجام بدهید این است که هر بیست دقیقه از مخاطب بخواهید فعالیتی را انجام دهد تا مخاطب ما مقداری سرحال شود و از حالت نشسته خارج شود و بعد از هر نود دقیقه به مخاطب یک استراحتی بدهیم که ذهن مخاطب بتواند استراحت کند.

این مقاله را از دست ندهید:

[hot_posts]چگونه سخنرانی را شروع کنیم؟

پس برای اینکه بدنه سخنرانی جذاب داشته باشیم می توانیم از دو راهکار استفاده کنیم:

1.داستان 2. فعالیت

سعی کنید برای سخنرانی های خود حتما داستان هایی متناسب با موضوع سخنرانی خودتان داشته باشید و در حین سخنرانی فعالیتی مشخص کنید.

امیدوارم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

دوستدارتان تیم ارتباطات نوین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.