ورود

ثبت نام

شروع، پایان و پیکربندی سخنرانی

پیکربندی سخنرانی

یک نکته بسیار مهم برای داشتن سخنرانی خوب توجه به شروع، میانه و پایان سخنرانی یا همان پیکربندی سخنرانی ماست.  اینکه چطور یک شروع جذاب و قدرتمند و میانه ایی خوب و پایانی به یادماندنی داشته باشیم.

این مهم نیست که شما چقدر مطلب مهم و ناب برای سخنرانی خود آماده کرده باشید، اگر نتوانید این مطالب را به شیوه درست و جذاب برای مخاطبین بیان کنید، کسی به صحبت های شما گوش نخواهد داد. بسیاری از سخرانان را دیده ام که مطالب بسیار خوبی را آماده کرده اند اما چون به پیکربندی سخنرانی خود دقت نمی کنند بسیاری از مخاطبین به صحبت های آنان توجه نمی کنند.

دوستان عزیز تصویر زیر نمودار یک سخنرانی معمولی است.

نمودار سخنرانی

همانطور که در نمودار بالا می بینید توجه مخاطبین در شروع سخنرانی بالاست، چون زمانی که سخنران شروع به صحبت می کند مخاطبین به او توجه می کنند تا ببینند در چه موردی می خواهد صحبت کند و این جاست که قضاوت مخاطبان شروع می شود، البته قضاوت در مورد سخنران از زمانی که به روی سن می آید از روی نوع لباس او شروع می شود و دقت به نوع پوشش بسیار مهم است.

اما اینجا بحث ما در مورد قضاوت در مورد محتوا سخنرانی است.

زمانی که فرد شروع به سخنرانی می کند مخاطبین به او توجه می کنند تا بدانند آیا این سخنرانی اصلا ارزش گوش دادن دارد؟ یا چرا باید به این سخنرانی گوش بدهم؟ اگر مخاطب دلیلی برای گوش دادن یافت یا به این نتیجه رسید که صحبت های سخنرانی ارزش گوش دادن دارد به ادامه سخنرانی توجه می کند در غیر اینصورت باید بگویم آن سخنران توجه مخاطبین خود را از دست داده است.

دلیلی برای گوش دادن

در قسمت میانه سخنرانی همانطور که می بینید میزان توجه مخاطبین به شدت به سمت پایین می آید که دلیل آن را در ادامه مقاله خواهیم گفت.

اما در پایان سخنرانی باز مقداری توجه مخاطبین به سمت بالا می آید، چون پایان سخنرانی هست و مخاطب با خود می گوید بزار ببینم چی گفته است؟

[alert type=”success”]این مقاله را از دست ندهید( چطور سر صحبت را باز کنیم؟).[/alert]

چند اشتباه بزرگ در پیکربندی سخنرانی

خب دوستان عزیز نمودار یک سخنرانی حرفه ای را به شما نشان دادیم و مقدار هم هر بخش را توضیح دادیم حالا به چند اشتباه بزرگ اشاره می کنیم که باعث می شود نمودار سخنرانی این شکل در بیاید:

شروع سخنرانی:

شروع سخنرانی یکی از مهم ترین بخش های هر سخنرانی هست و باید در هنگام شروع به چند نکته مهم دقت کنیم تا بتوانیم یک سخنرانی خوب داشته باشیم:

معرفی طولانی

یکی از اشتباهات بزرگ معرفی طولانی خودمان در شروع سخنرانی است، بارها دیده ام سخنرانانی را که در شروع سخنرانی یک رزومه بلند بالا از خودشان می دهند و یک معرفی طولانی و خسته کننده از خودشان به مخاطبان ارائه می دهند. معرفی طولانی مثل( من ……………. با شغل …………………… حدود ……………. سال است که در این کار هستم و بنده دارای مدرک کارشناسی ارشد…………………………………  ومدرک دکترای …………………..    هستم و…)x,y,zهستم و نویسنده کتاب های

خب دوست عزیز این معرفی شما نه تنها اعتبار شما را برای سخنرانی بالا نمی برد بلکه به اعتبار شما آسیب می زند و از طرفی هم حوصله مخاطبین سر می رود و دیگر به صحبت های شما گوش نمی دهد.

باور کنید برای معرفی خودمان می توانیم خیلی حرفه ای در داخل سخنرانی این کار را انجام دهیم وراهکار های بسیار بهتری برای معرفی خودمان هست که هم اعتبار ما بالا برود و هم مخاطبین از سخنرانی ما لذت ببرند.

 

عذرخواهی اولیه

با عرض سلام خدمت تمامی شما دوستان و حاضرین محترم،  می خواهم چند لحظه ای را در مورد موضوع ……………. صحبت کنم البته بنده پوزش می طلبم از محضر بزرگان و چند لحظه ای را می خواهم وقت شما عزیزان را بگیرم، باید بگم که یک مقدار صدام گرفته است و امیدوارم که دوستان را اذیت نکند و…

خب می شود گفت این یک شروع افتضاح برای سخنرانی می باشد و دیگر نیازی به گفتن ندارد که مخاطبین چه فکری در چنین مواقعی می کنند.

جوک یا لطیفه!

آخرین باری که چنین اشتباهی را در یکی از سخنرانی ها دیدم، سخنرانی یکی از افراد نسبتا مشهور بود که سخنرانی خود را با جوک یا لطیفه ای شروع کرد و باید بگویم هیچ کس در سالن نخندید و یک اتفاق بسیار بد افتاد، خب این سخنران با هدف اینکه اگر من سخنرانی خودم را با جوک یا لطیفه شروع کنم مخاطبین می خندند و شروع خوبی خواهم داشت این کار را انجام داد.

اما این نکته را نمی دانست که اگر در گفتن جوک یا لطیفه حرفه ای نیستید یا قبلا اینکار را انجام نداده اید اصلا پیشنهاد نمیشه در شروع سخنرانی از آن ها استفاده کنید، چون اگر مخاطبین نخندند به شدت حال خود شما بد می شود و به گونه ای ضد حال می خورید در سخنرانی خودتان.

شروع سخنرانی

میانه سخنرانی

این قسمت از سخنرانی جاییست که توجه مخاطبین به پایین ترین سطح خود می رسد و علت آن هم این است که سخنرانی پشت سر هم در حال گفتن اطلاعات هست و هیچ گونه جذابیتی برای مخاطبین در حین سخنرانی ایجاد نمی کند.

در این قسمت از سخنرانی بهتر است که تلاش کنیم با استفاده از تکنیک ها و راهکار های مختلف سطح توجه مخاطبین خودمان را بالا نگه داریم و صحبت را برای مخاطبان خودمان جذاب کنیم.

پایان سخنرانی

خب در قسمت پایان سخنرانی که توجه به این دلیل که سخنرانی می خواهد به سخنرانی خود پایان بدهد و مخاطبین می گویند بزار ببینم چی گفته سطح توجه می آید بالا.

اما خیلی از سخنران اشتباهات بدی را در این قسمت از سخنرانی انجام می دهند مثل:

بعضی از سخنران ها شروع می کنند به گفتن نکته جدید و می گویند خب این نکته را فراموش کرده بودم که الان می گویم و خب باید بگوییم در این صورت سخنرانی آنها بیش از حد طول می کشد و مخاطبین را بیشتر خسته می کند و توجه آن ها حتی کمتر هم می شود.

اشتباه دیگر پراکنده گویی است که مثلا سخنران یک موضوع را می گوید و از دل آن موضوع وارد موضوع دیگری می شود و از دل این موضوع به موضوع دیگری می رود، خب این اتفاق باعث می شود که مخاطب سردرگم بشود و از طرفی بگوید که من نفهمیدم اصلا راجع به چه موضوعی صحبت می کرد.

در این قسمت از سخنرانی به جای دو اشتباه بالا می توانید به جمع بندی مطالب خود بپردازید و نکات مهمی را که گفتید فقط به صورت تیتر وار مرور کنید.

در این مقاله در مورد اهمیت پیکربندی سخنرانی صحبت کردیم در مقالاتی که در ادامه همین مقاله نوشته خواهد شد نحوه شروع جذاب، میانه و پایانی قدرتمند را خواهیم گفت.

نکته مهم این است که برای تمام بخش های خود برنامه ای داشته باشید و تلاش کنید تا توجه مخاطبین را در سطح بالا نگه دارید.

امیدوارم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.