اعتماد به نفس چیست و راهکارهای افزایش آن

اعتماد به نفس چیست و راهکارهای افزایش آن

اعتماد به نفس چیست و راهکارهای افزایش آن

با سلام به همه شما همراهان عزیز مجموعه ارتباطات نوین

در این مقاله قصد دارم در مورد اعتماد به نفس با شما عزیزان صحبت کنم، و به این موضوع بپردازیم که اعتماد به نفس چیست و چطور می شود آن را افزایش داد.

 اعتماد به نفس چیست؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که خواسته باشید کاری را انجام دهید، اما دچار یک تفکری شده باشید که به شما بگوید تو نمی توانی تو توانایی آن را نداری، و خودمان هم این را باور داشته باشیم.

دوستان عزیز همه ما انسان ها در کارهایی مهارت داریم و خودمان هم قبول داریم که می توانیم آن کار را خوب انجام دهیم، مثلا من مهارت های کافی برای سخنران در جمع را دارم و از طرفی هم این تصور را دارم که می توانم در جمعی خوب صحبت کنم، اما این نوع تصور در مورد همه کار ها اینطور نیست.

مثلا من در موتور سواری این تصویر ذهنی و مهارت را ندارم، و زمانی که از من بخواهند موتور سوار شوم و آن را برانم و در این مورد از اعتماد به نفس کافی برخوردار نیستم. پس با این داستان فکر کنم به تعریف اعتماد به نفس رسیده اید.

اعتماد به نفس یعنی داشتن مهارت در کاری به اضافه تصویر ذهنی درست در این که من مهارت آن کاررا دارم و می توانم آن را انجام بدهم.

پس اعتماد به نفس شد مهارت به اضافه تصویر ذهنی درست در کاری.

اما دقت کنید که اعتماد به نفس با عزت نفس متفاوت است.

گرچند نقاط مشترک زیادی دارند، و شاید بشود حتی گفت که اعتماد به نفس زیر شاخه ای از عزت نفس است

اعتماد به نفس و عزت نفس

همانطور که گفتیم اعتماد به نفس یعنی داشتن مهارت در کاری به اضافه داشتن تصور درست نسبت به آن.

برای عزت نفس تعریف های بسیار زیادی است، همانطور که برای اعتماد به نفس هم تعاریف بسیار زیادی وجود دارد، اما اگر بخواهم یک تعریف خیلی خوب و ساده بگویم می شود:

عزت نفس یعنی من ارزشمند و دیگران هم ارزشمند هستند و هردوی ما لایق تلاش برای داشتن یک زندگی بهتر هستیم.

پس به یاد داشته باشید که عزت نفس با اعتماد به نفس متفاوت هست و حواسمان باشد که این دو مقوله را اشتباه نگیریم.

اعتماد به نفس در مورد کارهای متفاوت می تواند متفاوت باشد، همانطور که گفتم من در سخنرانی اعتماد به نفس بالای دارم، اما در موتور سواری اعتماد به نفس بالایی ندارم، اما عزت نفس یک مقدار ثابت است، نه به این معنا که نمی شود آن را افزایش داد، خیر به این معنی که شما اگر عزت نفس تان پایین باشد در تمام کار های به این صورت است.

 

اگر اعتماد به نفس نداشته باشیم

خب تا اینجا به تعریف اعتماد به نفس رسیدیم، لطفا یک بار دیگر تعریف اعتماد به نفس را با خودتان مرور کنید.

اما شاید برای ما سوال پیش بیاید اگر اعتماد به نفس نداشته باشیم چه اتفاقی می افتد؟

در دوران دبیرستان به فوتسال علاقه بسیار زیادی داشتم و در طول هفته شاید چهار تا پنج بار برای بازی فوتسال به سالن ورزشی می رفتم، در همان دوران با دوستی آشنا شدم که تازه به محل زندگی ما آمده بود، پسر خوبی بود و مهارت بسیار خوبی در فوتسال داشت، از نظر من او فوق العاده بود.

خیلی من را یکی از بهترین بازیکنان محل خودمان می دانستند اما او از من هم بهتر بود. یک روز باخبر شدیم که یک تیم منطقه ای برای تست گرفتن و جذب بازیکن در منطقه ای نزدیک به محل زندگی ما مسابقاتی را برگزار کرده است، همه با شوق زیاد ثبت نام کردیم، به جز دوست من، او علارقم مهارت خیلی زیادی که داشت در مسابقات ثبت نام نکرده بود، وقتی با او صحبت کردم که چرا ثبت نام نکردی به من گفت که من نمی توانم در مسابقات پذیرفته شوم. بله دوستان این دوست من اعتماد به نفس کافی را نداشت درحالی که مهارت کافی را داشت اما تصویر ذهنی که نسبت به خودش داشت درست نبود.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید نتایج آن مسابقات چی شد؟ من و چند تن از دوستانم در آن تیم قبول شدیم. آیا به نظرتون اگر دوست من تصویر ذهنی درستی داشت او هم قبول می شد؟ صدرصد چون مهارت او از من بسیار بیشتر بود.

پس نداشتن اعتماد به نفس می تواند در مواردی مانع از این شود که ما بتوانیم از استعدادها و توانایی ها و مهارت های خود به خوبی استفاده کنیم و حتی می تواند باعث شود که ما خیلی از فرصت ها را برای رشد و ترقی خودمان از دست بدهیم.

 

افراد با اعتماد به نفس بالا

اما دقیقا برعکس داستان بالا افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، معمولا از فرصت ها به خوبی استفاده می کنند، می توانند نظرات و ایده های خود را بیان کنند، و معمولا جایگاه اجتماعی و شغلی بهتری دارند، هم چنین درآمد بیشتری هم در مقایسه با افرادی که اعتماد به نفس پایین دارند، دارند.

این افراد می توانند در کارهایی که مهارت خوبی در آن ها دارند به خوبی بدرخشند.

 

چطور آن را افزایش دهیم؟

تا الان با معنی و مفهوم اعتماد به نفس آشنا شدیم، و در ادامه می خواهیم به این موضوع بپردازیم که چطور می شود اعتماد به نفس خودمان را افزایش دهیم، همانطور که گفتم همه ی ما در کارهایی اعتماد به نفس داریم  وو درکارهایی دیگر اعتماد به نفس پایینی داریم، و جالب است بدانید که اعتماد به نفس را می شود افزایش داد.

پس اگر در کاری اعتماد به نفس پایین دارید اصلا نگران نباشید چون می توانید با تمرین و تلاش اعتماد به نفس خودتان را افزایش دهید.

فقط یک نکته بسیار مهم است و آن متعهد بودن است، اگر می خواهید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید باید متعهد باشید و حاضر باشید برای آن تلاش کنید و بهای آن را بپردازید.

هم چنین فهمیدیم که اعتماد به نفس دارای دو بخش است :

مهارت+ تصویر ذهنی

تصویر ذهنی درست

برای اینکه بتوانیم اعتماد به نفس خودمان را افزایش دهیم، یکی از کارها تغییر تصویر ذهنی نسبت به خودمان است. البته دقت کنید در مواردی که مهارت کافی هم برای انجام کاری را نداریم باید این مورد را با افزایش مهارت همزمان انجام دهیم تا هم تصویر ذهنی ما درست شود و هم مهارت مان افزایش یابد. در غیر اینصورت دچار اعتماد به نفس کاذب می شویم که در پایان مقاله راجب آن صحبت کرده ام.

برای تغییر تصویر ذهنی کافی است در طول روز ی خودمان را در آن موقعیت تصور کنیم و ببینیم که می توانیم آن کار را به راحتی انجام دهیم واز پس آن بر می آییم. این تمرین را هروز دوبار انجام دهید، یکبار بعد از بیدار شدن از خواب و دیگری قبل از خواب .

افزایش مهارت

نکته بعدی افزایش مهارت های خودمان است، مثلا اگر می خواهیم اعتماد به نفس خودرا در سخنرانی افزایش بدهیم، می توانیم با تغییر تصویر ذهنی و یادگیری مهارت های آن اعتماد به نفس خودمان را بعد از مدتی افزایش دهیم، فقط دقت کنید که در این راهکار اصل پایبند بودن بسیار مهم است و ما باید تمام تمرین ها را انجام دهیم تا بتوانیم مهارت را به خوبی یادبگیریم.

متاسفانه یکی از پدیده هایی که گاهی  در کلاس هایی که با عنوان فن بیان و سخنوری برگزار می کنم می بینم بعضی از دوستان بعد از مدتی کوتاه دست از تمرین کردن می کشند و می گویند که تمرین ها سخت است، بله برای اینکه بتوانیم مهارتی را به خوبی یاد بگیریم باید سختی های آن را هم تحمل کنیم، و حاضر باشیم برای رسیدن به هدفمان تلاش کنیم.

شاید برایتان مفید باشد: تکنیک های صحبت در جمع.

 

رمز موفقیت در هر کاری تلاش و ممارست است

اعتماد به نفس کاذب

حتما در اطراف خود افرادی را دیده اید که با اینکه مهارت کافی در انجام کاری را ندارند از اعتماد به نفس خیلی زیادی برخوردارند و خود را بسیار دست بالا می گیرند، این افراد دچار اعتماد به نفس کاذب هستند.

یعنی ما مهارت کافی در کاری را نداشته باشیم اما اعتماد به نفس بسیار زیادی در آن داشته باشیم و بگوییم من در آن بهترین هستم، فرض کنید فردی می خواهد سخنرانی کند و مهارت های آنرا هم بلد نیست، اما می گوید که من باور دارم که سخنرانی خیلی خوبی خواهم داشت، آیا این فرد سخنرانی خوبی خواهد داشت؟ اصلا.

چون مهارت کافی را ندارد، پس حواسمان به این موضوع باشد که دچار اعتماد به نفس کاذب نشویم.

امیدوارم که این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

با تشکر

دوستداران تیم ارتباطات نوین

مدرس و مربی مهارت های فن بیان و سخنوری

مجموعه ارتباطات نوین
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.